Achievements and Awards – Inter School 2014

S.No.Event/OrganizerParticipantsClassAward
January 2014The Bournvita Quiz Contest 2014 – Inter School Round at GhaziabadYash Khare
Mukund Pareek
VII
VII
II Runner up at City Level
January 2014“Sawaal Dilli Ka” – an interschool Quiz organized by DELHI TOURISM and QUIZCRAFTPrasmit Biswas

Pragya Kanth

X

X

IVth Position in Zonal Semi Finals
December 2013Solar Scholars 2013 organised at Manav Rachna International SchoolShivanshu Chaudhary
Arish Mudra Rakshasay
XI
XI
Qualified Among Top X
Dec 20I3Access-20I3 organized by MODERN SCHOOL , BARAKHAMBA

Multimedia Presentation

(Sub – Junior Category)

Ishita SrivastavaVIII

2nd Runner Up Prize in Finals

Dec 20I3Shalom Fiesta organized by RAYAN INTERNATIONAL SCHOOL(School Received the Runner- Up Trophy)

Bay Show

 

 

Fun Games

 

 

Laugh A Mania

 

 

Hilarious Anchoring

 

Ragee Rai

 

 

Adiri Gautam

Kiara Welde

 

Priyansh Braroo

Soumya Bhat

 

Aarathy Variar

 

Nur

 

 

I

I

 

IV

 

 

IV

 

Ist Position under the Curly Hair Category

Ist Position

2nd Position

3rd Position

Dec20I3Street Play Organized by CAMBRIDGE SCHOOL, INDIRAPURAM Under the Aegis of SAHODAYA SCHOOLS COMPLEX, GHAZIABAD CHAPTERMeenakshi MadaanRohan Kapur

Vishesh Sheoran

Parth Gulati

Vanccha Mehra

Abhishek Chaudhary

Arushi Chaudhary

Vaibhav Mishra

Rudraksh Tyagi

Tarush Bhandari

Siddhant Nair

XX

X

IX

X

IX

IX

X

IX

IX

X

Declared Best Performance
Nov 20I3Inter school competition to have spelling skills – Spell- O- Philo Organized by ST THOMAS SCHOOL , INDIRAPURAMFaria Chaudhary

Rumella Jain

IX

IX

3rd Position

Received Cash Prize of Rs I500/- each

Trophies , Certificates

Nov20I3Inter School Essay Writing Competition Organized by HT PACE IN ASSOCIATION WITH NATIONAL MUSEUM OF NATURAL HISTORYMrigya GuptaVIIIWon Encouragement PrizeUnder VI-VIII Category
Nov 20I3Inter School Debate Competition (English Category) Organized by CH CHHABIL DASS PUBLIC SCHOOLMrigya GuptaRaghav GoyalVIIIVIII2nd Position
Oct 20I3“MELANGE” Organized by SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL Roberto

 

 

Foyer- de Art

 

 

 

 

Parivartan – The Change

 

 

 

 

 

 

Power Pinnacle

 

Carbon Credits

 

 

 

 

 

Raag-E-Hind

 

Mayank Jha

Kabeer Singh

Sidharth

 

Pratham Gupta

S Sriram

Meenakshi Madaan

 

Mayank Chaturvedi

Iresh Chatterjee

Parkhi Sharma

Paras Chand

Rphan Kapoor

Utkarsh Kaushik

Varun

 

Arish Mudra Rakshasa

 

Chitransh Pandey

Rumella Jain

Deeksha

Paurvi Kaul

 

Dhwani Singhal

Navya Sharma

Navisha Saini

Sakshi Jain

Vartika

Rohan Saxena

Somyadeep

Naman Tyagi

Mayank Gupta

Carolyn Xavier

Sushmita Singh

 

VII

VII

VII

VIII

VIII

X

 

X

XII

XII

XI

XII

VIII

VI

 

XI

 

XI

IX

VII

VII

 

VII

VII

VIII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VI

VI

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

 

 

 

 

3rd Position

Ist Position

 

 

 

 

2nd position

Oct20I3Aahaan -20I3 Organized by UTTAM SCHOOL FOR GIRLS

Photography Competition

 

 

Art Installation

 

 

 

 

Graffiti

 

 

 

 

Master Chef

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Poorva Chaudhary

Anamika Thakur

Himanshu Saini

Radhika Gupta

 

Chestha Mittal

AyushiSinghal

Mayank Sinha

Talat Razia

 

Yoganjali Gupta

Arpit Gupta

 

XII

XII

 

XI

XII

XII

IX

 

XI

XI

XI

XII

 

XII

XI

 

Best Indoor Photography Award

 

Ist Position

 

 

 

 

Ist Position

 

 

 

 

2nd Position

Oct20I3Inter School Street Play Event 20I3 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATION AT ASN PUBLIC SCHOOL

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

XIXI

XII

XII

XII

XII

X

X

IX

X

X

X

X

 

3rd Position
Oct20I3Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

Tejas KapahiMayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

XIIXII

X

XI

3rd Position
Oct 20I3CREO- 20I3 Organized by NEHRU WORLD SCHOOL

Eco Tech Superstars

 

 

 

I Quiz

 

 

 

 

Photo story

 

 

 

Graffiti

 

 

Video Reportage

 

 

 

 

I Move I Create

 

Mrinal Jha

Isha Mangal

Shivanshu Choudhary

 

Prerna Khattar

Mukund Pareek

Gaurav Sharma

Yati Gaur

 

Cheshtha Mittal

Ayushi Singhal

Mayank Sinha

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Tushar Madan

Khushboo Pandey

Alisha Gupta

Soumi Chakraborty

 

Siddhant Nair

Shivi Shama

Somya Agarwal

Aastha Parimoo

XIXI

XI

VII

VII

XI

XI

 

XI

XI

XI

 

XII

XII

 

XI

XI

XI

XII

 

X

IX

IX

IX

Ist Position

Ist Runner Up

Ist Runner Up

2nd Position

Ist Position

2nd Position

 

Oct 2013Winning Amidst Unknowns Organized by CH. CHHABIL DASS SCHOOL

Hindi Story Enactment

 

 

 

 

 

 

 

Fancy Dress

Kathak Dance (Duet)

Solo Singing

 


Rabnoor Kaur

Kiara Welde

Riya Upadyay

Navya Kaul

Aditya Srivastava

Anandita Bhatnagar

Medhavi Gupta

 

Ipsa Bandhopadyay

Lajoli Sharma

Dhanush P Nambiar

 

I

I

I

I

I

Nur

IV

 

IV

III

III

 

Ist Position

 

 

 

 

 

 

Ist Position

 

Consolation Prize

Aug 2013Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

 

 

 

Samadhan

 

 

 

 

 

 

Strategic Planning

 


Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Iresh Chatterjee

Arushi Gupta

 

Devansh Choudhary

Soumi Chakraborty

Paras Chand

Sudeep Sinha

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Meenakshi Kasana

Parkhi Sharma


 

XII

XI

XII

XII

 

 

XII

XII

XII

XII

 

XII

XI

XII

XI

 

 

Ist Position

 

 

 

 

 

2nd Position

 

 

 

 

3rd Position

Aug 20I3Father Agnel School

Contemporary Dance

 

 

 

 

 

 

 

Samuhik Kavita Abhinay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Little Chefs (Salad Decoration)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show & Tell

 

My Designer Paper Bag

 

Subhra Joshi

Prachi Singh

Rajnandani Pundeer

Srishti Sharma

Snigdha Sethi

Sneha Bhattacharya

 

Medhavi Saxena

Ipsa

Kanan Luthra

Devika Gautam

Suhani Pathak

Deepanshi

Manya Rastogi

Ananya Vats

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Lavanya Akshay

Abahav

Shivam

Suhani Pandey

Aditya

Apoorva

 

Parth Jain

Daksh Thapa

Anushka Chaudhary

Ananya Prakash

Tanya singh

Mishti

Pranjali Gupta

Anhad Kaur

AnushkaJain

Anushka Srivastava

Divashree

 

Snehal Srivastava

Naisha Saroj

 

 

Vyushti Dutta Gupta

 

Addvika Ananti

IV

IV

V

V

IV

V

 

IV

V

IV

IV

V

IV

V

V

V

V

V

IV

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

III

III

III

III

III

II

II

II

III

III

III

 

 

III

II

 

Nur

 

KG

 

2nd Position

2nd Position

3rd Position

Ist Position

Won the Judges’ Choice Award

Aug 2013Language Laureates Organized by G D GOENKAMAD AD

Teacher Incharge

Ms N Nuradha

Ms Anupam Malik

Naisha SarojAnanya Prakash

Akshat Seth

II

III

III

Ist Position

May 2013RHAPSODY- 20I3 organized by GD GOENKA SCHOOL , EAST DELHI(Won the Overall Trophy for the School)

 

Teacher Incharge

Ms Patrali Mukherjee

Mr Rajeev

Dance Of SriLankaPragati Tikku

Kamakshi Agarwal

Moh Aggarwal

Aastha Agarwal

Akshita Garg

Aditi Bansal

Ashmita Kotnala

Gayatri Nair

Bhoomika Gupta

Adya Singh

Sakshi Sharma

[Dance Of Brazil

Shruti Gupta

Gargi Tyagi

Shubhi Sharma

Yashika Chaari

Muskaan Joshi

Ria Singh

Khyati Dahia

Sacchi Dixit

Sanya Arora

Anushka Sharma

Anjali Sareen

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

Ist Position

Ist Position

May
2013
“AAVISHKAAR-2013” Physics competition
Competition Organizer: THE AIR FORCE SCHOOL , SUBROTO PARK
Symposium
Yoganjali Gupta
Devansh ChaudharyPowerless Planes
Kartikeya Vishnu
Cishesh Vishesh Kapoor
XII
XII
VIII
VIII
II PositionII Position
May 2013EXPRESSIONS-2013
Organizer: BAL BAHRTI PUBLIC SCHOOL , BRIJ VIHAR
Tan- O- Chain
Anurag Jain
Sanchit JainTalkOn Project (Sr)
Aashi Jain
Saakshay MehtaTalk On Project (Jr)
Aman Raj Pathak
Anit MangalFingerlicious
Aakriti Singh
Divya SinghKabaad Se Jugaad
Anjali Sareen
Pranjal Singh
5
410
94
58
87
8
II PositionI Position

II Position

II Position

III Position

Apr
2013
On –the- Spot Poster Making Competition titled Design a T-shirt…… for the environment Organizer: SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL IN COLLABORATION WITH EMBASSY OF SWITZERLANDAditi Jain
Sarthak Thakur
Faria Chaudhary
7
8
9
II Position in Category IAmong Top Winners in Category II and III
Dec 2012Annual inter school Extempore Debate
Organizer : ROTARY CLUB OF DELHI GARDEN CITY AND KULACHI HANSRAJ MODEL PUBLIC SCHOOL
Navya GuptaXExcellence Award in debating Debating
2012Spell Vocab Challenger – 2012
Organizer: AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, PUSHP VIHAR,
DELHI
Rumella JainVIIGold Medal
2012USG Student’s Fest 2012
Organizer : UTTAM SCHOOL FOR GIRLS Graffiti
Raktim Chakraborty
Talat Razia
Akshda Rawat
Art Installation
Himanshu Saini
Sudeep Sinha
Rangoli Making
Mansi Rana
Yoganjali Gupta
Anjali Sirohi
Nikita Bharti
X
XI
XIXI
XIXI
XI
XI
X
1st Position1st Position

2nd Position

Limca Book of Records Quiz 2012Nivedita TuliNavya GuptaXX3rd Position3rd Position
Annual inter school Extempore DebateOrganizer – Rotary Club of Delhi Garden city and Kulachi Hansraj Model Public SchoolNavya GuptaXExcellence Award in debating
DateEvent/OrganizerParticipantsClassAward
February 2014Vasantotsava 2014 organised by AHLCON INTERNATIONAL SCHOOLTabla Jugalbandi

(Cat I VI- VIII)

Navisha Saini

Vidushi Saxena

Group Dance Competition (Cat II VIII- X)

Astha Parimoo

Vanshika Garg

Shubhi Sinha

Somya Agarwal

Ashima Sharma

Cheluvi

Aniesha Razdan

Shubhanshi Bhardwaj

Megha Sharma

Shinjinee Debnath

 

 

VIII

VIII

 

 

IX

IX

IX

IX

IX

X

X

X

X

X

3rd Position

 

 

 

1st Position

(Overall Trophy For School)

January 2014Vishwa Bharti Public School organized 2nd Inter School Robo – Games ChampionshipStatistics (Manual)

Siddharth

Mayank Jha

Path Finder (Autonomous)
Harshit Pokhriyal

Garvit Aggarwal

 

VII

VII

 

IX

IX

3rd Position

 

3rd Position

Nov 2013Theatre Festival – 2013 Organized by 3ThreeArts Club Inter School Theatre CompetitionParkhi Sharma

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Siddhant Nair

Arushi Chaudhary

Ayushi Goel

Paras Chand

Meenakshi Madaan

Mayank Chaudhary

Rohan Kapur

Shivanshu

Gauransh

Parth

Himanshu Attri

 

Production Team

Vishesh

Hemant

Saurabh

Abhishek Singh

XII

XII

XII

X

IX

XI

XII

X

XII

X

IX

IX

IX

XII

 

 

X

X

X

X

Won the 1st Runner Up Award

Oct

2013

Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

(Mentor Teacher: Ms. Ruchi Jain Ms. Rekha Majumdar and Mr. Manoj)

Tejas Kapahi

Mayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

12

12

10

11

3rd Position

Oct

2013

Inter School Street Play Event 2013 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATIONAT ASN PUBLIC SCHOOL(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh and Mr. Devashish Tandon)

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

11

11

12

12

12

12

10

10

9

10

10

10

10

3rd Position
Aug 2013

Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh)

Samadhan

(Mentor Teacher: Ms Archana Srivastava and

Ms Neha Mittal)

 

 

Strategic Planning

(Mentor Teacher: Ms pooja Malik)

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Iresh Chatterjee

Arushi Gupta

Devansh Choudhary

Soumi Chakraborty

Paras Chand

Sudeep Sinha

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Meenakshi Kasana

Parkhi Sharma

 

 

 

 

 

First Position

 

 

 

 

Second Position

 

 

 

 

 

Third Position

Aug

2013

Language Laureates Organized by G D GOENKA

MAD AD

(Mentor Teacher: Ms N Anuradha and Anupam Malik)

Naisha Saroj

Ananya Prakash

Akshat Seth

2

3

3

1stPosition

Aug 2013

Father Agnel School

Contemporary Dance

(Mentor Teacher: Ms Patrali Mukherjee and Mr Rajeev)

Samuhik Kavita Abhinay

(Mentor Teacher: Ms Anju Khanna and Ms Tarkeshwari Mishra)

Little Chefs (Salad Decoration)

(Mentor Teacher: Ms Gunjan Yadav and Ms Rina Guha)

Show & Tell

(Mentor Teacher: Ms Lubna Ashraf and Ms Nitasha sharma:

My Designer Paper Bag

(Mentor Teacher: Ms Veena Warikoo)

 

Subhra Joshi

Prachi Singh

Rajnandani Pundeer

Srishti Sharma

Snigdha Sethi

Sneha Bhattacharya

MedhaviSaxena

Ipsa

Kanan Luthra

Devika Gautam

Suhani Pathak

Deepanshi

Manya Rastogi

AnanyaVats

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Lavanya Akshay

Abahav

Shivam

Suhani Pandey

Aditya

Apoorva

Parth Jain

Daksh Thapa

Anushka Chaudhary

Ananya Prakash

Tanya singh

Mishti

Pranjali Gupta

Anhad Kaur

AnushkaJain

Anushka Srivastava

Divashree

Snehal Srivastava

Naisha Saroj

VyushtiDutta Gupta

 

 

Addvika Ananti

 

4

4

5

5

4

5

4

5

4

4

5

4

5

5

5

5

5

4

6

6

6

6

 

3

3

3

3

3

2

2

2

3

3

3

3

2

 

 

 

Nur

KG

2nd Position

2nd Position

3rd Position

1st Position

Won the Judges’ Choice Award

May 2013RHAPSODY- 2013 organized by GD GOENKA SCHOOL , EAST DELHI(Mentor Teacher: Ms. Patrali Mukherjee and Mr. Rajeev)Dance Of SriLankaPragati Tikku

Kamakshi Agarwal

Moh Aggarwal

Aastha Agarwal

Akshita Garg

Aditi Bansal

Ashmita Kotnala

Gayatri Nair

Bhoomika Gupta

Adya Singh

Sakshi Sharma

Dance Of Brazil

Shruti Gupta

Gargi Tyagi

Shubhi Sharma

Yashika Chaari

Muskaan Joshi

Ria Singh

Khyati Dahia

Sacchi Dixit

Sanya Arora

Anushka Sharma

Anjali Sareen

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

(Won the Overall Trophy for the School)

1st Position

1st Position

Apr
2013
Health In Colour
On-The-Spot Painting Competition
Organizer: PUSHPANJALI CROSSLAY HOSPITAL
Mayank GoelVCash Award Of Rs.5000
(Best Prize)
Jan 2013Presentation of Swami Vivekananda’s speech
Organizer: VIVEKANANDA SCHOOL, ANAND VIHAR
Ambika Singhal
Arish Mudra Rakshas
VIII
X
Best Speaker (Jr. Category)
Best Speaker (Sr. Category)
Jan 2013Kathotsav-Aakhyaan
Organizer: AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL
Shivang Mishra
Vipul Bhagyamani
Yashita Wardhan
Devika Gautam
Upasana Hudda
Snehal Sinha
Shreya Jaipuriar
Vritti Goel
Carolyn Xavier
Kenisha Jain
IV
IV
IV
IV
IV
V
V
V
V
V
Won the 2nd Position
Dec 2012Manavadhikar – An Awareness
Organizer:- DPS, VASUNDHRA, GHAZIABAD
Street Play Competition2nd Position
Dec 2012Shalom Fiesta
Organizer: RYAN INTERNATIONAL SCHOOL
Story TellingNavya Kaul
Kiara WeldeSaviour ComethAnushka Choudhary
Tanya Singh
Lajoli
Lakshaya Bhatt
Parth Jain
Jalaj Sharma
Pranjali Gupta
Khushi
Daksh Thapa
Daksh BabbarEuphoric Carol SingingRitwik Raina
Parvathy B Nair
Sriram
Sherry Narula
Melissa Srivastava
Oorja Rohilla
Samakshi Tikkoo
Niharika Krishnan
Anubhuti Dixit
Khushi Arora
KG Lily
KG Lily
1st PrizeII Daisy
II Daisy II Lotus
II Pansy
II Daisy
II Daisy I Tulip
II Daisy
II Tulip
II Daisy
1st Prize
VII
VII
VII
VI
VI
VI
VII
VII
VII
VII
2nd Prize

 

School won the overall Winning Trophy

Dec 2012Arwachin Bharti SchoolCollage Making
Akrita
Khushi
Mehak
Clay Modelling
Kartik
Uday
Hanging Windchimes
Anushka
Aditya Raj
Matki Decoration
Pranjal Singh
Urja Rohilla
Kavya Varshney
Dyuti Mangal
Shivi Sharma
Neharika Krishnan
Powerpoint
Raghav Goyal
Sparsh
Vidhushi
Little Chef
Diksha Luthra
Vanchha Mehra
Sufi Song
Vanshika Bhagat
Chetna Bharadwaj
Nikita Bharti
Aakriti Khare
Abhishek Singh
Aashi Jain
Ankit
Prasmit Biswas
Vishesh Chamoli
Yashasvi Raina
Shivam Rohilla
Instrumental
Mayank Chaudhary
Karan Singh
Tanvee Sareen
III
III
IIIIII
IIIIV
IVVII
VII
VII
VII
VII
VIIVII
VII
VIIX
IXX
X
X
IX
IX
IX
IX
IX
IX
VIII
XX
X
X
Ist PrizeIst Prize

Ist Prize

Ist Prize

Ist Prize

IIIrd Prize

Ist Prize

Nov 2012COMMBLITZ 2012
Organizer : ALHCON INTERNATIONAL SCHOOL
AD-MAD
Riddhima Sharma
Arushi Gupta
Sukhdev Singh
Woo-Tees
Anamika Thakur
Talat Razia
XI
XI
XIXI
XI
2nd Position1st Position
Nov 2012Techspree
Organizer: GURUKUL- THE SCHOOL
Melting Borders
Piyush Parimal
Mayank Sinha
Panorama
Animesh Jain
Aniesha Razdan
Symphonic Fantasy
Mehul Chhabra
Amulaya
 

X
X

IX
IX

IX
X

2nd Position3rd Position

1st Position

2012Wimming Amidst Unknown
Organizer: CHHABIL DAS JUNIOR PUBLIC SCHOOL
Solo Singing
Riddhima Garg
Manshi Bhagyamani
English Elocution
Manshi Mishra
Centenary Item
Suhani Pandey
Devika Gautam
Group Dance
Samar
Anushka Chaudhary
Anusdhka Srivastava
Anushka De
Palak Naithani
Auli
Apeksha Chauhan
Presha Kapoor
Samdesha Chikara
Abhay Pratap Chauhan
Paarth Jain
Vriti Jain
Srishti Deepak
Anjelina Johny
 

III
III

IV

IV
IV

2nd Position

 

3rd Position

2nd Position

 

3rd Position

2012Inter-school Debate Competition
Organizer :CHHABIL DAS PUBLIC SCHOOL
Riya SharmaX3rd Position
DateEvent/OrganizerParticipantsClassAward
November 201331st Uttar Pradesh Yoga Championship organized by UTTAR PRADESH YOGA ASSOCIATION at AADHYAAN SCHOOLSharmishtha Santra
Pragati Pandey
Prakhar Sethi
Sunidhi Sajwan
Aishwarya Vatsa
Saubhagya Pundir
Alisha Gupta
II
V
V
VI
IX
X
XI
IVth Position
IIIrd Position, Bronze Medal
IVth Position
Vth Position
IIIrd Position , Bronze Medal
IVth Position
3rd Position , Bronze Medal
November 2013Inter School Lawn Tennis Tournament organized by DLWS, Greater NoidaYamini Rautela
Shubham Vatsa
VI
IX
2nd Position
Entered Semi Finals
November 2013School Games Federation of India for National Selections – Yoga Sport at Eklavya Stadium , AgraAishwarya Vats
Sunishi Sajwan
Saubhagya S Pundeer
Khushboo Pandey
Alisha Gupta
Sreedarsh
IX
VI
X
XI
XI
VII
All the students have been Selected by School Games Federation of India (National Selections)
October 2013CBSE East Zone Skating Championship – 2013 organized by The DPSG INTERNATIONAL SCHOOLDakshita Batra
Shivaani Hari
Swarnim Raj
II
IV
IV
2 Silver Medals
1 Silver, 1 Bronze Medal
1 Bronze Medal
October 2013CBSE East Zone Tennis Championship 2013-14 held at TAURIAN WORLD SCHOOL, RanchiYamini Rautela
Navreeti Srivastava
VI
XI
3rd Position in girls U- 19 category.
Navreeti was declared as Best Player in the U-19 Category
October 2013Inter School Karate Championship-2013 organised by YOG BHARATI PUBLIC SCHOOL under the aegis of TENSHINKAN KARATE DE ASSOCIATION OF DELHI

Under X years

Pranshu Sharm
Samarth Agarwa
Vansh Bhardwaj
Chaitanya Choudhary
Yajat Pal
III
V
III
II
V
1st Position
1st Position
2nd Position
2nd Position
3rd Position
September 2013CBSE East Zone Swimming Championship- 2013
Organized by HEM SHEELA PUBLIC SCHOOL , Durgapur, West Bengal
Yadu Hari Sahal
Kunal Sharma
Saket Kumar Singh
XII
VIII
IV
1 Silver Medal (200 mtr
2 Bronze Medal (200mtr breast stroke)2 Silver Medal (V0 mtrs breast stroke)2 Silver Medal (X0 mtrs breast stroke)
August 2013State Level Yoga Championship organized by DISTRICT , KRIDA BHARTI SANGTHANAlisha Gupta
Deepti PandeyPragati Pandey
Aishwarya Vatsa
Khushboo Pandey
Prakhar Sethi
Sunishi Sajwan
XI
VV
IX
XI
V
VI
Gold Medal
Gold MedalSilver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Bronze Medal
August 20135th District Yoga Championship Organised At SCHILLER INSTITUTE , RAJ NAGARSharmishtha Santra
Deepti Pandey
Sunishi Sajwan
Aishwarya Vatsa
Alisha GuptaAashi Goel
Pragati Pandey
Rishika Tyagi
Manasvi Tyagi
Raghav Tyagi
Prakhar Sethi
Kartik
Shreedarsh
Vanshika
Paarth Jain
Shivendra Pandey
II
V
VI
IX
XII
V
VI
X
II
V
V
VII
2
3
VII
Gold Medal
Gold Medal
Gold Medal
Gold Medal
Gold MedalSilver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Bronze Medal
Bronze MedalOverall Championship Trophy
Oct 2013Inter School Karate Championship-2013 organised by Yog Bharati Public School under the aegis of Tenshinkan Karate De Association of Delhi

Under 10 years

Pranshu Sharma
Samarth Agarwal
Vansh Bhardwaj
Chaitanya Choudhary
Yajat Pal
III
V
III
II
V
1st Position
1st Position
2nd Position
2nd Position
3rd Position
Aug 2013Inter School Independence Cup Karate Championship – 2013 Organized by CHILDREN VALLEY SCHOOL , PREET VIHARAkheel Hazarika
Anurag JainKrishna Bansal
V
V
V
Gold Medal in Below 45 Kg category
Bronze Medal in below 40 Kg weight category
Bronze Medal for Below 45 Kg Weight Category
April
2013
Yoga Competition
Organizer: JKG INTERNATIONAL SCHOOL, INDIRAPURAM IN COLLABORATION WITH YUVA KHEL SANGAM
Aashi Goel
Vanshika Sharma
Sharmishtha Santra
Parth Jain
Deepti Pandey
Pragati Pandey
Shubra Joshi
Prakhar Sethi
Khushi Saini
Sunishi Sajwan
Yamini Rautela
Shivendra Pandey
Sreedarsh
Arushi Tyagi
Shubhanshi Bhardwaj
Alisha Gupta
Khushboo Pandey
Saubhagya Pundir
Saumya Jain
2
2
2
3
5
5
4
5
6
6
6
7
7
10
10
11
11
10
11
Bronze Medal
Silver Medal
Gold Medal
Bronze Medal
Bronze Medal
Silver Medal
Gold Medal
Bronze Medal
Gold Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Bronze Medal
Silver Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Gold Medal
Gold Medal
Gold Medal
Bronze Medal
Jan 2013Inter-School Robo Games Championship-2013
Organizer: VISHWA BHARTI PUBLIC SCHOOL, NOIDA
Arnab Banerjee
Animesh Sen Gupta
X
X
3rd Prize
Jan
2013
Inter School Yoga Championship- 2013
Organizer: SWAMI VIVEKANAND LAW COLLEGE (HAPUR)
6-8 Yrs Girls
Ashi Goel
Sharmishtha
Vanshika
6-8 Yrs Boys
Parth
Raghav Tyagi
Raghav Banuni
8-10 Yrs Girls
Pragati Pandey
Deepti Pandey
8-10 Yrs Boys
Karan Sinha
10-12 Yrs Girls
Sunishi
Khushi
Yamini
10-12 Yrs Boys
Sreedarsh
Shivendra
12-14 Yrs Girls
Aishwarya Vats
Shubhangi Bhardwaj
Arushi Tyagi
12-14 Yrs Boys
Akhil
Vishesh
Aman
14-16 Yrs Girls
Alisha
Khushboo Pandey
Manasvi Tyagi
14-16 Yrs Boys
Saubhagya Singh Pundir
Soumya Jain
Aditya Nath BhattAishwaryaSreedarshKhushboo PandeySaubhagya Singh Pundir
 

1 Gold
1 Silver
1 Bronze

1 BronzeGold
1 GoldSilver
1 Bronze1 Silver

Gold
1 Silver1 Silver
1 Bronze
1 Gold
1 Silver
1 Bronze

1 Bronze
1 Gold
1 Silver
1 Gold
1 Silver
1 GoldBronze
1 Silver
1 BronzeSilver
1 Silver
1 Bronze
1 Gold
1 Gold
1 Silver
1 SilverBronze
1 Bronze
1 BronzeGold1 Silver
1 SilverBronze
1 Silver
1 Bronze Champion of Champions (Jr.) Girls1 Gold Champion of Champions (Jr.) Boys1 Silver Champion of Champions (Sr.) Girls1 Bronze Champion of Champions (Sr.) Boys1 Gold
1 Silver
1 Bronze
Champion of Champions (Jr.) Girls
Champion of Champions (Jr.) Boys
Champion of Champions (Sr.) Girls
Champion of Champions (Sr.) Boys
School Won the Overall Championship Trophy

Nov 20122nd Laxmi Inter School Open Roller Skating Cup 2012Speed Skating
Aarav Ranjan
Dakshta Dakshita Batra
Mehul Kumar
Karan Malhotra
Himnanshu Mathpal
Madhav Bisht
Kushank Jain
Shivaani Hari
Snehal Raj
Swarnim Raj
Akheel Hazarika
Bhavana
Radhika Kakkar
Pratham Sharma
Arnav Nimesh
Kanish Chugh
Prakhar Seth
Avnees Kaul
Milleve Srivastava
Mukul Kumar
Kunal Prakash
Agrim Gupta
P.Nur
I
I
IV
V
IV
V
III
VI
III
IV
X
X
III
IV
VI
III
V
VIII
IV
VIII
V
Bronze
Gold
Bronze
Silver
Silver
Gold
Gold
Silver
Bronze
Gold
Bronze
Gold
Gold
Silver
Silver
Gold
Gold
Gold
Gold
Bronze
Gold
Gold
Won the Championship Trophy
Apr 2012Summer Open Skating Championship-2012
Senior Roller Skating
Speed Skating
Aarav Ranjan
Arjun Singh
Mehul Kumar
Aashi Goel
Tanya Singh
Swarnim Raj
Anshika Gupta
Shivani Hari
Kushank Jain
Nilkansh Dubey
Akheel Hazarika
Sarthak Chahal
Saransh Biswas
Molik Rawat
Aditya Aggarwal
Arnav Ranjan
Junior Roller Skating
Pre-Nur
Nur
I
I
II
III
II
III
V
IV
IV
VI
I
I
I
II
2nd Position [10 Silver Medal]
2 Gold
2 Gold
1 Silver, 1 Bronze
2 Gold
1 Bronze
2 Silver
1 Bronze
2 Silver
2 Gold
1 Bronze
2 Silver
2 Bronze
2 Gold
1 Silver
1 Silver
1 Silver
Runners up Trophy
Feb 2012Karate Belt Test
Organizer: ST. MARY’S SCHOOL, SHALIMAR GARDEN
Apoorv Banerjee
Kunal Panchal
Unnati Gupta
Rishabh Tyagi
Milind Luthra
Shivang Bhardwaj
Shrestha Gupta
Aaryan Aggarwal
Aarushi Rastogi
Saumay Aggarwal
Kushank Jain
Ojhasvita
Abhi Bhardwaj
Ankit Gautam
Keshav Manhas
Naman Jaiswal
Harsh Sinha
Sachi Upadhyay
Manan Prakash Singh
Neelansh Dubey
Anmol Rohatgi
Pranav Kasana
Yash Goel
Aditi Singh
Pratham Aggarwal
Siddharth Gaur
Utkarsh Singhal
Akheel Hazarika
Taksheel Saina
Krishna Bansal
Madhav Bisht
Gaurang Garg
Abhinav Kumar
Virupaksh Dwivedi
Shreyas Nagri
Akshat Kaushik
Aksh Datta
Anit Mangal
Kartik Bhatia
Molik Agarwal
Mohit Maheshwari
Shristi Sharma
Ashita Mehrotra
Suhani Kansal
Shreshtha Gupta
6
6
6
6
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
8
8
5
5
5
4
5
5
4
4
4
2
4
4
4
4
4
4
5
4
4
6
4
4
4
4
4
4
4
4
5
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Orange Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
Yellow Belt
2012Sub Junior Inter school yoga championship. School Yoga Championship
Organizer: DPSG INTERNATIONAL SCHOOL, DASNA
1st Group
Sharmistha
Aashi Goel
Raghav Tyagi
Parth Jain
2nd Group
Lavanya
Deepti
Karan Sinha
Amritish Malla
3rd Group
Khushi Saini
Yamini
Sridarsh
Srivendra
I
II
I
IIIII
IV
III
IIIV
V
VI
VI
Gold + Best performance
Gold
Gold + Best Performance
GoldSilver + Best performance
SilverOverall Championship Trophy
Contact Us
Address:
Sector -II, Rajendra Nagar, Sahibabad, Ghaziabad. 201005 (U.P.)