Achievements and Awards- International

INTERNATIONAL ACHIEVEMENTS

Academic/Literary

Date Event/Organizer Participants Class Award
4th International English Olympiad organized by Science Olympiad Foundation Pulkit Maheshwari Aheylee Saha Gaurika Sharma
Ramneek Singh
Akshaj Arora
Yashwant Pratap
Sourav Kotnala
Kushagra Kartikeya
Anshika Gupta
Anvesha Jain
Mehak Bhatnagar
Shivaani Hari
Aditi Singh
Aditya Tyagi
Upasna Hudda
Kamakshi Agarwal
Ananya Jaria
Aditya Daga
Ria Singh
Amit Raj Bhagat
Shikha Shristi
Ira Patole
Yuganshu Bhagat
Namit Agarwal
Abhinav Tuli
Yukta Kher
Rumella Jain
Diksha Arora
1
1
2
2
2
3
3
3
4
4
4
5
5
5
6
6
6
7
7
7
8
8
8
9
9
9
10
Gold Medal, School Rank1
1Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal ,School Rank 1
Silver Medal, School Rank 2
Bronze Medal, School Rank 3
Gold Medal, School Rank 1
NASA Astronomy Olympiad Harshit Pokhriyal 11 2nd Rank holder in India Earned a trip to NASA in May 2015
International Commerce Olympiad Organized by Commerce Teachers Association Soumya Kapoor 2nd Runner Up Trophy & Cash Prize Rs 2000
International Commerce Olympiad organised by Commerce Teachers Foundation Sujoy Samuel Patole Ananya Gupta
Pragya Pandey
Aditya Shankar
Kshitij Srivastava
Shristi Sharma
Aditya Sinha
Gurmail Singh
Abhudyay Tandon
Sahil Khan
Nikita Bharti
Anupriya Sharma
Nishita Kaushik
Shubham Ramchandani
Saumya Kapoor
Parul Kaushik
Sonali Singh
Tripti Sharma
Shubham Chhabra
Shivansh Srivastava
11
11
11
11
11
11
11
11
11
11
12
12
12
12
12
12
12
12
12
12
Pass with Distinction 90% and above
Cambridge English Language Assessment organised KET, PET, YLE KEY ENGLISH TEST
Kamakshi Agarwal
Ojasvita Kaushik
Moh Agarwal
Desa Mondal
Ananya Jaria
Naman Saxena
Siddharth Upadhyay
Soumyodeep Mukhopadyay
Riya Upreti
Akshat Kaushik
Pranati Tikoo
Shivam Pandey
Akash Sinha
Sushmita Singh
Jai Abhishek
Lakhsit Jain
Daksh Singh
Prithvi Raj Pilani
Sebastian George Philip
Riya Jhirwal
Rohit Jain

PRELIMINARY ENGLISH TEST
Shivam Aggarwal
 

7
7
7
7
7
7
7
8
8
8
7
7
7
7
7
7
7
8
8
8
8

10

Pass with Merit 80% and above 

 

 

 

 

Pass with Distinction 90% and above

Medals of Excellence

8th SOF International Mathematics Olympiad Gaurangi Mittal
Rishabh Siddharth
Tanmay Chauhan
Atharv Khare
Pulkit Maheshwari
Ashmit Choudhary
Aarush Dubey
Kanishk Priyadarshanam
Riddhi Maheshwari
Anshika Gupta
Krish Awasthi
Ananya Prakash
Rishit Singh
Anvesha Jain
Swarnim Raj
Bhauk Prasad Sarthak
Siddharth Gaur
Naman Bansal
Ruchir Sinha
Swarn Shekhar
Aditya Daga
Akash Sinha
Siddharth Upadhyay
Nayak Bhatia
Priyansh Kr. Agarwal
Divyansh Sati
Namit Agarwal
Mrigya Gupta
Sparsh Gupta
Pranav Mittal
Abhinav Tuli
Sarthak Mehta
Navneel Mandal
Rahul Duggal
1
1
1
2
2
2
3
3
3
4
4
4
4
5
5
5
6
6
6
6
7
7
7
7
8
8
9
9
9
10
10
10
10
10
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Silver Medal
Rank 4, Bronze Medal
Rank 2, Gold Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 3, Silver Medal
Rank 2, Gold Medal
Rank 4, Bronze Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 3, Bronze Medal
Rank 2, Silver Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 3, Silver Medal
Rank 4, Bronze Medal
Rank 3, Silver Medal
Rank 1, Gold Medal
Rank 2, Gold Medal

Co-Curricular

Date Event/Organizer Participants Class Award
17th Global Female Folk Dance Competition on Carnival Organised by Charu Castle Foundation & District Administration Kullu Shubhanshi Bhardwaj
Megha Sharma
Shubhi Sinha
Cheluvi
Shinjinee Debnath
Akanksha Sirohi
Astha Parimoo
Vanshika Garg
Gul
Anugya
Sherya
Kamakshi
11
11
10
11
11
11
10
10
9
9
7
7
1st Prize Cash Prize : Rs 5000

 

Global Teacher Accreditation Award, Cambridge Education Foundation U.K. Anjali Mittal

DuhitaParmar

Veena Warikoo

Teacher Received the British Council Global Teacher Accreditation Award

 

NASA Astronomy Olympiad Harshit Pokhriyal 11 2nd Rank holder in India Earned a trip to NASA in May 2015

Sports

Date Event/Organizer Participants Class Award
30th National Yoga Competition held at Bhuvneshwar Khushboo Pandey X Selected for the International Yoga Championship to be held in Paris towards the end of 2013

 

 

Powered by uniLrn