Achievement and Awards- National(2015 – 16)

NATIONAL ACHIEVEMENTS

Academic/Literary

Date Event/Organizer Participants Class Award
Student of the Year Award presented by THE TIMES OF INDIA Abhinav Tuli

Ambika Singhal

Ashima Sharma

Sarthak Aggarwal

Somya Agarwal

Vaishnavy B Nair

Vedika Dutta

Kanav Bhatnagar

Kartikay Bharadwaj

Mihil Gupta

Muskan Jain

Navneel Mandal

Devanshu Gupta

Manas Mishu

Tanushree Gaur

Yukta Kher

Aashish Kumar

Aditi Chauhan

Preksha Malhotra

Upasna Mattoo

Zikshita Patni

Shreya Singh

10
Certificate of Merit from CBSE for Obtaining Grade A1 in All 5 Subjects (0.1%) Aditya Ghosh

Aashi Jain

Aastha Sahay

Sonali Garg

Diksha Arora

Anukriti Kaushik

Mehak Gupta

Ritwik Bhardwaj

10

10

10

10

10

10

10

10

Nibandh Lekhan Praiyogita on Sub – Varsha Jal Sanrakshan was Organized by Hindon Jal Biradari Navisha Saini

Sugeet Sood

Neha Tiwari

Itee Shukla

9

6

9

10

Cash Prize (Rs 1100)+ Book + Certificate Cash Prize (Rs 1100)+ Book + Certificate Cash Prize (Rs 1100)+ Book + Certificate Cash Prize (Rs 1100)+ Book + Certificate
HT Newspaper in Edu Program Astha Gupta

Mehak Bhatnagar

9

6

Winners

Winners

National Talent Search Examination (NTSE 15) Round 1 organised by NCERT Navneel Mandal

Kartikay Bharadwaj

Mihil Gupta

Ambika Singhal

11

5

11

11

Qualified Stage 1
Maxx English and British Council organised Maxx English Online Competition Anush Tikoo

Siddhant Gautam

Shreyas Nagri

Pranati Tikoo

4

7

7

8

3rd Position Trophy, Certificate6th Position Samsung Galaxy Tablet 6th Position Trophy, Certificate7th Position Trophy, Certificate
Indian Association of Physics Teachers organised National Science Examination Aditi Singh

Manan Makhija

Soutrik Bandopadhyay

Akash Bharadwaj

Arnab Bannerjee

Shivam Agarwal

12

12

12

11

12

10

Placed among Top 10% of NSES out of total Candidates enrolled from DLFPS in different streams
National Anveshika Experimental Skill Test 2015 (in Physics) Shubham Gupta

Meekha-E-Saji

Vishvesh Sheoran

12

12

12

Science Olympiad Foundation (SOF) Ira PatoleArish

Mudra Rakshasa

Rumella Jain

Anvesha Jain

Aadya Singh

10

12

11

5

8

State Rank 1State Rank 3

State Rank 21

State Rank 22

State Rank 25

14th NCO (national Creativity Olympiad) Shivani Hari

Pulkit Maheshwari

Anvesha Jain

Bhauk Prasad Sarthak

Aditya S Waldia

Rumella Jain

5

10

5

5

 

11

State Rank 3State Rank 3

State Rank 6

State Rank 7

State Rank 17

State Rank 24

Co-Curricular

Date Event/Organizer Participants Class Award
Rajiv Gandhi National Talent Competition Kartikay

Navneel Mandal

Vaishnavi Rai

Diksha Arora

Ayushi Singhal

Akansh

5

11

12

12

12

12

3rd Year in a row, the team WINS the Competition
CBSE Schools Film making Competition 2015 Daksha Gautam

Ishaan

10

10

Shortlisted amongst 25 Movies from across India
National Children’s Science Congress Organized by HRIT Campus Raghav Goya

lAnchal Jain

Sanchit Jain

Sparsh Gupta

Vipasha Saini

10

6

10

10

1st Prize and trophy
Anuvrat Naitik Geet Gyan Competition Chetna Bhardwaj 12 1st Position at National Level Cash Award of Rs 11000
Times NIE Think and Learn Challenge 2015 Raghav Goyal 10 Qualified for the City Level Round of Times NIE Think and Learn Challenge 2015
Blitzkreig Competition Organized by Meterological Department India Yuganshu Bhagat

Namit Aggarwal

10

10

3rd Prize
Panini Linguistic Challenge Rummela Jain 11 Bronze Medal (Junior category) National Level
British Council National Level Nukkad Natak Competition The Drama Group National winners
Times NIE Programme Deah Bapuli 10 Awarded Certificate of Honour at Times NIE Summer Training Programme
Smart Vocab Challenger 2014 Mrigya Gupta 10 Becomes the Delhi Champion (Senior) in the Smart Vocab Challenger 2014
Spell Vocab Challenger Rummela Jain 11 1st Position and became the North Zone Topper and won certificates and prizes
Spell-O-Philo Competition Rummela Jain 11 3rd Position and received a Cash Prize of Rs. 3000.
Inter-State IIHM Teacher Chef India Competition. Renu Sundriyal Teacher 2nd Position
Anuvrat Naitik Geet Gyan Competition Chetna Bhardwaj- Senior Solo Somyadeep Mukhopadhyay- Junior Solo Senior Group Alumni 1st Position1st Position

2nd Position

Adobe at the Camp K 12 Competition Utkarsh Kaushik 10 Receives the Best Minimisal Website Award by Adobe at the Camp K 12 Competition
Panini Linguistic Challenge Aarish Mudra

RakshasaRumella Jain

12

11

Qualified for the National Level
Rashtriya Samhuyagaan Pratiyogita Bharat Vikas Parishad, Sahibabad HindiRithik Raina

Ayushmaan Shukla

Rohan Sharma

Naman Dubey

Pritha Paul

Himanshu Dubey

Anushka

MalhotraSanskrit

Rithik Raina

Ayushmaan Shukla

Rohan Sharma

Naman Dubey

Pritha Paul

Himanshu Dubey

Anushka Malhotra

1st Position (Hindi) 2nd Posirion (Sanskrit)
Confero Model United Nations 2015 by SGBT Khalsa College Gul Mehra 11 Best Journalist Award

Sports

Date Event/Organizer Participants Class Award
CBSE National Swimming Organized by Urmi School Hostel,Vadodara Kunal Sharma 10 3rd Position
Mr. and Ms. India Roller Skating Open Championship Varun Mandral

Pranav Dedha

Devansh Maheshwari

Aaditya Sharma

Arnav Bhat

Deepanshu Joshi

Parth Batra

Yuvraj Nayyar

Shitij Aggarwal

Yash Dhingra

Team – 2

Sarthak Chaturvedi

Sanchit Jain

Abhinav Singh

Ranvir Kakkar

Ayaan Khan

Bhavin Tharwani

Manas Garg

Dev Swaroop

Srivastava

Uday Singh

Mrityunjay Bhardwaj

Team – 3

Rahul Singh

Mukul Kumar

Ruben Roy

Aniket Gupta

Dev Chaudhary

Arkansh Sharma

Kanish Chugh

Harsh Goyal

Siddharth Priyadarshi

Bharat Bali

In Line

Tisha Sharma

5

5

5

5

5

5

5

5

5

5

 

5

5

5

5

5

5

5

5

5

5

6

 

6

6

6

6

6

8

8

5

10

9

Gold MedalGold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

 

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Bronze Medal

 

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Silver Medal

2nd Invitation Roller Skating Championship 2014 Organised by National Federation of Physical Education Aarav Ranjan

Mehul Kumar

Aarnav Ranjan

Sourav Kotnala

Mrinaal Yadav

Siddhant Kapoor

Prakhar Seth

Swarnim Raj

Shivaani Hari

Atharv Khare

Anviksha Singh

Kartik Bansal

Neharika KEvent:10

yrs Midget Boys Team

Manas Garg

Arnav Bhat

Ranvir Kakkar

Devans Maheshwari

Deepanshu Joshi

Siddharth Priyadarshi

Parth Batra

Varun Mandral

Yuvraj Nayyar

Sanchit JainEvent : Jr.

U 12 yr Boys Team

Rahul Singh

Dev Swaroop

Srivastava

Pranav Dedha

Aaditya Sharma

Harsh Goyal

Aniket Gupta

Mukul Kumar

Ruben Roy

Uday Singh

kanish ChughEvent : U

16 yr Boys Team

Ayush Shishodia

Shivam Sharma

Pulak Rai

Bharat Bali

Ujjwal Gupta

Kaushal Raj Bhadauria

Kunal Prakash

Sarthak Saini

Pratham Rawat

KG

3

4

4

4

4

5

5

4

2

3

4

 

 

9

6

6

6

6

6

6

6

6

 

 

6

6

7

6

6

6

9

7

7

7

 

 

6

9

12

8

12

11

12

10

11

3rd Prize – Bronze3rd Prize – Bronze

2nd Prize – 2 Silver Medals

3rd Prize – Bronze

2nd Prize – Silver

2nd Prize – Silver / 3rd Prize – Bronze 2nd Prize – Silver / 3rd Prize – Bronze 1st Prize – Gold / 2nd Prize – Silver 2nd Prize – 2 Silver Medals

3rd Prize – Bronze

2nd Prize – 2 Silver Medals

3rd Prize – Bronze

 

 

1st PrizeGold2nd Prize – Silver Medal 2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

 

2nd Prize – Silver Medal

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze

3rd Prize – Bronze10 Silver & 1 Trophy

 

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

2nd Prize – Silver Medal

 

 

 

Powered by uniLrn