Achievement and Awards: Archieves – 1

“The school where becoming a true Achiever is easy!”

The way to excellence at DLPS lies in outperforming oneself, not in competing with others. So, every child is encouraged to better his own self and become what he or she wants to become. The school promotes sharing and expanding knowledge through team work, peer learning and peer evaluation — thus allowing the natural talents of Delfites to flourish and become the winners that they are destined to be!

Archives Session 2011 - 2014

Delfite Arnab Banerjee (Class XI) has earned one of the highly prestigious school scholarships of India as he cleared the National Talent Search Examination organized by NCERT.

“Delfites Ira Patole (VII) and Rumella Jain (IX) TOPPED in UP STATE”

At the 3rd International English Olympiad, Delfites Ira Patole (VII) and Rumella Jain (IX) TOPPED in UP STATE receiving award of Rs. 5000 each. Also, Rumella Jain(IX) became the North Zone Topper at the Spell-Vocab Challenger. Also, at the Spell-O-Philo Competition, she stood Third and received a Cash award of Rs. 3000.

Delfite Soumey Jain (XI) showed an exemplary performance at the National Creativity Olympiad and secured an All India Rank of 7.

“‘Banga Utsav’ in Dilli Haat”

Our Dance Group, mentored by the Kathak exponent Ms. Patrali Mukherjee, was officially invited by the Government of West Bengal for staging a performance at the ‘Banga Utsav’ in Dilli Haat.

“Students of Dramatics Club achieved a new milestone”

Students of Dramatics Club achieved a new milestone as their Play was adjudged as the Best Performance of the Event at the prestigious Theatre Festival 2013. Delfite Parkhi Sharma (XI) was declared as the Best Actress of the Festival.

“Delfite Chetna Bhardwaj, class XI clearly stood out at the National Anuvrat Naitik Geet Gayan Competition”

Delfite Chetna Bhardwaj, class XI clearly stood out at the National Anuvrat Naitik Geet Gayan Competition as she was adjudged as the Best Singer in the Senior Solo Category, and won First Prize. She received a Cash Prize of Rs. 11,000. Also, Delfite Moksh Gulati, class III received 3rd Position.

“Delfite Kunal Sharma (VIII) was declared as the Best Swimmer”

Delfite Kunal Sharma (VIII) was declared as the Best Swimmer in the under 12 Boys Category and a finalist in National Swimming Championship 2013 held in Goa recently. Kunal was also declared as the Delhi State Swimming Champion.

“Delfites Yamini Rautela(VI) and Navreeti Srivastava(XI) Won the 3rd Position at the CBSE East Zone Tennis Championship 2013-14″

The duo Tennis champs: Delfites Yamini Rautela(VI) and Navreeti Srivastava(XI) Won the 3rd Position at the CBSE East Zone Tennis Championship 2013-14 held at Ranchi. Navreeti was declared as the Best Player in the U-19 Category.

“Delfites awarded at Rajiv Gandhi Open National Talent Competition”

Delfites Vyomika Bansal and Vaishnavi Rai (Class XI) received FIRST Prize in Scientific Model Group at the Rajiv Gandhi Open National Talent Competition. The SECOND Prize was also won by Delfites; Mrinal Jha, Isha Mangal and Ayushi Singhal (Class XI). The winners were awarded at the Urdu Ghar Auditorium, New Delhi in February 2014.

    “Mihil Gupta, Class IX qualifying for the Grand Finale of The Times NIE Think and Learn Challenge”

toi
mihill Congratulations Mihil Gupta, Class IX! For qualifying for the Grand Finale of The Times NIE Think and Learn Challenge organized by The Times of India in association with Byju’s classes. Mihil has ranked in the Top 150 students amongst 1, 10, 000 students from 300 schools in Delhi and NCR. Samaung Galaxy Tab 3 at Times NIE – Think and Learn challenge. The Grand Finale was conducted through Tablets at Gurgaon on February 13, 2014 and was telecast at the India’s Premier

    “Mindspark sparkie winners of this week”

  • Siddharth -III A
  • Anshika -III A
  • Lakshya -III D

“Congratulations Ms. Pallavi Aggrawal for receiving the Best Teacher Award”

Congratulations Ms. Pallavi Aggrawal for receiving the Best Teacher Award by the Independent Schools’ Federation of India. She received the Award on Teachers’ Day 2012 by the Ghaziabad Association . The Award was presented to her by Mr. Teluram Kamboj, the Mayor of Ghaziabad & Ms Kiran Yadav,SP Traffic Police.

“Principal Seema Jerath & Mrs. Zohra Lawrence Awarded Lokmanilal Awards for Excellence in Education 2013″

It was a day of immense pride and honour for DLPS to have received two Awards at the Lokmanilal Awards for Excellence in Education 2013. While Principal Seema Jerath received the ‘Excellence Award for Lifetime Achievement’, Mrs. Zohra Lawrence won the ‘Excellence Award for School Teaching in Primary Classes’. They were awarded at an Award Ceremony in Allahabad on Dec 23, 2013. Earlier in September this year, Principal Seema Jerath had also received the National Award to Teachers 2012 by Sh. Pranab Mukherjee, the Hon’ble President of India.

The award was bestowed upon Mrs. Seema Jerath for her incredible 27 years of outstanding contribution in the field of pedagogy. She has skilfully introduced innovative teaching methods and transformed the school of her dream ‘A School with a Soul’, to a reality; visible and tangible. She has successfully humanized the classrooms by transforming the ‘teacher from a sage on the stage’ to ‘a guide by the side’ and made the students internalize the highest ideals in thoughts and actions.

By integrating ‘meditation’ into the curriculum, she has been successful in enhancing the emotional climate of her school. She has created the concept of student social responsibility instilling in students the desire and ability to give back to society rather than be mere helpless beneficiaries of society. Her pragmatism has urged her to venture forward dauntlessly and thus has ushered in the winds of positive change.

Mrs. Zohra Lawrence has had a long association with the school and has channelized the potential energies of students by experimenting with innovative techniques. She has successfully orchestered programmes that yield a constant upliftment for the underprivileged. She is known in the school for her unique and creative ideas and her passion to execute them with perfection.

DLPS congratulates Mrs. Seema Jerath and Mrs Zohra Lawrence and believes that its teachers will keep contributing to the field of education and leave a positive impact on the world!

“Delfites Receive the Top India Prize at the CSIR Innovation Award Ceremony” hp_22oct

September 26, 2013, the CSIR Foundation Day, became memorable for Delfites Yash Bansal, Vatsal Sharma and Srishti Jain, Class XII, as they received the TOP India Prize of Rs. 50000 at the Council of Scientific and Industrial Research (CSIR) Innovation Award for school children 2012. They were awarded by Shri S. Jaypal Reddy, the Union Minister of Science and Technology and Earth Science’s.

They won the national award for their pioneering project of creating ADIA-COOL (Air Conditioner) organized at CSIR-IGIB. The CSIR, which is dedicated to serving the nation through scientific industrial Research & Development, holds this award to create awareness, interest and motivation for intellectual character among school students. The air conditioner created by Delfites is low cost and environment friendly and is based on adiabatic expansion as gases cool on expansion.

The awardees quote that the genesis of the project took place at their school’s Science Month which is held in July every year to inculcate effective thinking skills in the students and provides a platform to students for breakthrough research work in science and technology, motivating them to make an important contribution to the developing India. The students took their innovative projects to new heights of recognition by receiving this national accolade out of entries from across India. DLPS family stands proud of these student researchers!

“Principal Seema Jerath Conferred the National Award by the Hon’ble President of India”

hp1_06septTeacher’s Day 2013 became memorable for Principal Seema Jerath, DLPS as well as the entire Ghaziabad city as she was conferred the highly coveted National Award to Teachers 2012 by Sh. Pranab Mukherjee, the Hon’ble President of India in the presence of Dr. M.M Pallam Raju, the Union Minister for Human Resource Development, Mr. Jatin Prasad, and Dr. Shashi Tharoor , State Ministers, Human Resource Development. The honour was bestowed upon her at the Vigyan Bhawan by the Department of School Education and Literacy, Govt of India in recognition of her valuable service to the community as a teacher of outstanding merit.

“Delfites Selected for Prestigious Science Awards” Selected for:

  • CBSE National Science Exhibition 2013,
  • IRIS National Science Exhibition 2013
  • Jawahar Lal Nehru Science Fair 2013

“Ms. Gargi Dutta Biswas (Head Science Department DLPS) has been awarded by the Staff Exchange Programme 2012 under the UK India Education and Research Initiative (UKIERI) to carry out a shared international project”

ukierionce again we proudly being amongst few schools in India to receive this award; the joint initiative of the Government of India and the UK. She has received a sponsored visit to Mearns Castle School, Scotland, UK for undertaking the project – A Smarter Way to Manage Solid Waste – A Comprehensive Study on Renewable Energy Generation in July 2013 . “DLPS’s Enterprise Project- ‘The DLPS Craft Hut’ Wins the School Enterprise Challenge International 2012″ craft_hutStudents of DLPS added yet another global achievement to their archives as they competed with the best in the world and won the Top Global Prize at the School Enterprise Challenge International 2012, receiving a cash prize of $5000. DLPS received the highest honor among 800 school teams from 40 countries for producing the best ‘all-round’ business, from the planning stage to the final narrative report. Delfites also impressed the judges by considering all three of the ‘People, Profit & Planet’ criteria of the project. The project, titled as ‘DLPS Craft Hut’ was undertaken by students of class XI commerce stream, providing them hands on experience as young entrepreneurs.The students used 50% profit of the project for the welfare of the less privileged children. “Chairman Dr. Rakesh Khullar, Conferred with the Degree of Doctor of Literature at Kuala Lumpur, Malaysia” DLPS Family Extends a Warm Felicitation to its Visionary and Enterprising Chairman Dr. Rakesh Khullar for being Conferred with the Degree of Doctor of Literature at Kuala Lumpur, Malaysia.

“The Darbari Lal Auditorium-School’s New Pride!!” darbari_lal_auditoriumCBSE Chairman unveils DLPS’s newest acquisition at ‘Kudos-The Annual Award Conferral Ceremony’ The long wait finally came to an end on February 15 2013, when the DLPS family along with CBSE Chairman, Mr. Vineet Joshi, and Sh. T.R. Gupta, VP DAV College managing Committee, celebrated the newest addition to the school infrastructure, The Darbari Lal Auditorium! “Outstanding School Award by the Tony Blair’s Face to Faith Foundation” Our engagement and significant role in the multi faith global movements as also to universal peace and harmony earned us the highly coveted ‘Outstanding Award’ by the Tony Blair’s Face to Faith Foundation; we proudly being amongst the only few schools in India to have received the honour in the Outstanding Category.

“Dr. Mrignaini (School Executive Director) and Dr. Rakesh Khullar(School, Chairman) attended the 15th WCCI (World Council for Curriculum and Instructions) World Conference at Kaohsiung, Taiwan in Dec 2013″ Dr. Mrignaini shared her research paper on – Raising emotional and spiritual quotient through Yoga and Meditation’; a study done with Delfites in school over the years, helping them reduce aggression, enhance concentration, grow patience, sensitivity and emotional stability. Educationists from Philippines, Cava, USA, and Taiwan were greatly impacted by the technique of Guided Meditation and wished to emulate this wonderful model of values education at their respective schools. “Sparsh Saxena, Class XII and Aakash Jain Class XI have secured 1st Rank across India at the National Test of Emotional Intelligence 2012″

Forming a Realistic Self-Image:Two Delfites – Sparsh Saxena, Class XII and Aakash Jain Class XI have secured 1st Rank across India at the National Test of Emotional Intelligence 2012 and won a reward of Rs. 25,000 each. Six more students of our school (Ritam Samanta VI, Vinayak Singh VI, Prakriti VII, Nishita Sharma VIII, Soumi Chakraborty XI and Aditya Krushna XII) got an All India Rank below 40 and a cash award of Rs 1000 each.

“Certificate of Merit: CBSE awarded Certificates of Merit to 20 Delfites of Class X”

Significantly, CBSE awarded Certificates of Merit to 20 Delfites of Class X for being in the Top Slot of 0.1% of the Highest scoring Candidates in CBSE Class X Examination 2011-12 with the Perfect CGPA of 10. The brilliant achievers are: Yoganjali Gupta, Aditya Jain, Manasvi Rana, Yashasvi Bhatnagar, Aditya Singh, Mansi Rana, Anamika Thakur, H A Ujjal Athri, Sushant Joshi, Nupur Mathur, Manuj Varshney, Rhiea, Sakshi Agarwal, Anusheel Dewani, Aastha Singh, Ayushi Gupta, Anisha Jain, Arushi Gupta, Achiv Chauhan, Nikhil Kumar. The CBSE Certificates of Merit were also received by Five meritorious Delfites of class XII for being the Top Slot of 0.1% of the Highest scoring Candidates in CBSE Class XII Examination 2011-12 : Aabha Bali (Business Studies), Aishwarya, Harsimran Singh, and Jishin Jose (Economics) and Ravi Chauhan (Accounts).Congratulations Delfites!

“Innovation in Science Pursuit for Inspired Research (INSPIRE): Scholarship for Higher Education”

Delfites Arushi Singh and Nikita Sharma received the highly prestigious and hard earned Scholarship for Higher Education (SHE) under Innovation in Science Pursuit for Inspired Research (INSPIRE) by the Department of Science and Technology, Govt of India by virtue of performance within top 1% in CBSE Class XII 2011-12 Exams. They have also qualified for a GOI valued at Rs. 80,000 per year for 5 years.

“Delfites Attempt to Create a World Record for Guinness! Tap feet at the same time with millions of children around the World”

On Friday, May 18th, 5:30 pm, young and enthusiastic students of DLPS joined steps and followed the Olympics rhythm with 264,188 people across 1472 locations all over the world to create a world record attempt for the Guinness. Delfites participated in this historical event which was performed at several locations across the globe as a welcoming note to the Olympics at precisely the same time.

“DLPS – A Growing Family”

DLWS is the new venture of Darbari Lal Foundation. It is a futuristic school with a smart amalgamation of world class infrastructure & facilities, 21st Century curriculum driven with latest technology, and a team of caring souls that aims to inculcate new generation thinking skills in students. The school has begun its first session from April 2012. As always, the larger DLPS objective is not to launch another educational initiative, but to create a good society.

BBC News School Reporters

Arish, Mansi, Yoganjali, Somesh and Divyansh got to interview the most famous and popular football player of India, Biachung Bhutia and the great shooter and India’s first Olympic Gold Medallist Abhinav Bindra, as they covered the British Council Youth Sports Camp in February 2012.

“National Yoga Champs qualify for the upcoming Youth Cup for Yoga in Thailand, and Yoga World Cup in Uruguay”

Having reached the winning podium for the second consecutive year with the Overall Winners Trophy at the National Yoga Championship, Kolkata in Aug, 2011, the DLPS champions have been selected to compete in the Youth Cup for Yoga at Bangkok, Thailand and at the Yoga World Cup in Uruguay, South America to be held in 2012.

“Delfites Score Outstandingly at the ESOL Examinations (University of Cambridge)”

Following the successful completion of various levels of YLE Tests, Delfites scored marvellously at the KET too (Key English Test), conducted every year by the University of Cambridge. Delfites had brilliant result tally. Out of 12 Delfites who appeared, 8 received an outstanding result:

  • 4 Delfites awarded ‘Distinction’ in ESOL International Entry 3 & Council of Europe Level B1 – Gravit Aggarwal, Navneel Mandal, Shivam Aggarwal, Prakriti
  • 4 Delfites awarded ‘Merit’ in ESOL International Entry Level 2 & Council of Europe Level A2 – Rifat Razia, Siddhart Srinivas, Shubhi Sinha, Mehul Parashar

“International School Award 2012 by University of Cambridge, UK”

Yet another recognition to the school’s contribution to global education, introduction of international English language systems and implementation of University of Cambridge ESOL Examinations was the International School Award 2012 conferred by the University of Cambridge, UK at the 4th EDUConVex at India Habitat Centre on February 10,2012. The business of winning!

The school also got First Rank out of 143 participating schools from Delhi and NCR for BEST results in the International Commerce Olympiad 2010 organized for class XI by Commerce Teachers’ Association. Shows how we can profit from cultivating an inquiring mind, and that when it comes to winning, we definitely mean business!

“The Roll of Honour from the ORACLE Education Foundation”

The School received the Roll of Honour by ORACLE Education Foundation for being the TOP performer. ‘Thinkquest’ is a virtual space connecting students and teachers around the world. After a series of educational interactive sessions with eminent scientists from India, Sri Lanka and Indonesia, coupled with a series of activities including research based projects and designing on TQ, the school was chosen for the honour.

“Appreciated globally!”

  • Holistic beings living in holistic universe Tony Blair Face to Faith Foundation along with children from various countries appreciated Delfites on writing winning blogs on what religion, faith and belief system truly means to them – in ‘My Friend of a Different Faith’- a worldwide conducted online competition. Out of more than 300 entries across the world, there were 30 winning blogs out of which 4 were of Delfites. The blogs were rated to be of highest standards of writing on a different, moving story of friendship across boundaries and personal struggles. These blogs will also get a special feature on Tony Blair’s Face to Faith website.
  • ‘The Times Paper’, UK appreciates our point of view! ‘Times Paper’ UK, October 07, 2011 Online Edition, featured views and opinions of students from India including Delfites, for their splendid gesture of highlighting the concerns of the elderly in the Multipoint Inter-Generational International Video Conferencing Session on the ‘ International Day for Older Persons’. Delfites had joined voice with students from India, UAE, Palestine and Philippines on a Special International Virtual Meet Session for students.Quotes from the Paper — “My grandmother is my moral compass” said Pranjali Chauhan, 16, a Hindu from India.“In Hindu mythology we believe that wisdom is transferred from older people to younger people” added Sparsh Saxena, also 16, a student from India.

“Delfites win at the Cambridge Award at the Young Learners Tests by the University of Cambridge, UK-ESOL”

The incredible performance by Delfites during the year speaks for itself: 41 students appeared for the Starter Level. 31 students baggged 15 shields each. 9 students have won 14 shields each. In the Movers Level, 14 students have been awarded 15 shields each. 14have bagged 14 shields each. In the Flyers Level, 1 out of 7 bagged 15 shields each. All the students have successfully completed their respective levels and are now eager to move to the next level of Test. Awards in other categories were also bestowed to the Delfites.

“DLPS Principal’s Weeklong Visit to Scotland-June’2011″

Principal, Mrs. Seema Jerath, received a red carpet welcome by all the six schools in Glasgow, Scotland she paid a visit to— Mearns Castle High School, Mearns Primary, Calderwood Lodge, Eaglesham Primary, Khirkhill Primary and Hazeldene Nursery. She spent one day in each of the six schools and interacted with the students and teachers. 100% participation by children from all the schools in different activities organized left her be overwhelmed and wonder at the level of excitement children there had for knowing about India through this educational visit.

“British Council International School Award 2011-14″

DLPS Public School Conferred with the highly prestigious British Council International School Award-2011-14. The award has been bestowed upon the school for effectively and efficiently implementing international ethos into its curriculum from classes Pre-Nursery-XII in the session 2010-11. International visits to/from delegates from various countries, sharing the Indian as well as Scottish way of life under the school’s Connecting Classrooms Project by the British Council , have helped students transcend cross country barriers, and inculcated in them appreciation of other cultures, opening vast doors of overseas interactions . The school’s international partners for three years under the project are— Mearns Castle High School, Mearns Primary, Calderwood Lodge, Eaglesham Primary, Khirkhill Primary and Hazeldene Nursery from Scotland, UK.

The school has created global learning through knowledge, skills, and attitudes that students have acquired through a variety of experiences that has enabled them to understand world cultures and events; analyze global systems; appreciate cultural differences; the aim being to help them apply this knowledge and appreciation to their lives as citizens and workers of the world!

“DLPS Achievers nurtured to outperform themselves! Navya Gupta placed among TOP 25 NTSE Scholars”

Delfite Navya Gupta (IX A), established an important landmark by being in the top 25 at the National level in the highly challenging NTSE Exam, the toughest and most prestigious examination at the high school level in the country. Dushyant Singh (IX C), an adept swimmer, also brought his marvellous butterfly stroke magic to the NTSE this year and earned the prestigious lifelong scholarship too! National Talent Search Examination (NTSE) is a national-level scholarship program in India to identify and recognize students with extremely high intellect and academic talent. We are proud of the brilliant duo!

“National Yoga Champs qualify for the upcoming Youth Cup for Yoga in Thailand, and Yoga World Cup in Uruguay”

Having reached the winning podium for the second consecutive year with the Overall Winners Trophy at the National Yoga Championship, Kolkata in Aug, 2011, the DLPS champions have been selected to compete in the Youth Cup for Yoga at Bangkok, Thailand and at the Yoga World Cup in Uruguay, South America to be held in 2012. Delfites win at the Cambridge Award at the Young Learners Tests by the University of Cambridge, UK-ESOL

“The incredible performance by Delfites during the year speaks for itself:”

Out of 85 children who appeared, at the Starters Level, 45 have been awarded 15/15 Shields and 21 children have been awarded 14/15 Shields each. (Just one less than top score). 13 children won 13/15 Shields. At the Movers Level- 3 out of 12 children bagged 14/15 Shields each and at the Flyers Level- 2 out of 8 grabbed an amazing number of 14/15 Shields each. Great going Delfites!

Delfites were recognised and awarded on 10th February, 2012 as part of the 4th EDUConVex at India Habitat Centre, and received Certificates of Recognition.

“Selected to the Duke University Talent Identification Programme”

14 exceptional Class VII Delfites qualified for the Duke University Talent Identification Program (Duke TIP), which demands a hard-hitting percentile of 95 and above in English, Hindi or Mathematics in the ASSET exam. 12 of them further joined other gifted Class VII students from across India to take an above-level ASSET test on November 27, 2011 — and qualified for outstanding educational opportunities like the SSP (Summer Studies Programme) at Infosys Mysore, and the ESP(e- Studies Programme).

“More accolades from CBSE, State Govt. Salutes India’s Delfite Topper!”

Delfite Karan Bhardwaj has been awarded Certificate of Honour from the Department of Science & Technology, Lucknow and a cash scholarship for scoring highest marks (100) in Mathematics in class XII CBSE Board Examinations 2009-10. Delfites perform outstandingly at the CBSE Proficiency Test 2011 Excellence unleashed!

Akanksha, Class X scored her way into the top few nationally – with a percentile above 93 in THREE subjects—99.8 in Science, 98.1 in Mathematics and 93.8 in English.

Shrishthi Jain, Arpan Sinha, Yash Bansal and Pranjali Chauhan were also the country’s top scorers, with outstanding percentiles in TWO subjects each.

Percentiles above 90 — 100% Delfites in Hindi, 71.4 % in Science, and 67 % in English.


“INTERNATIONAL ACHIEVEMENTS”

“Academic/Literary”

Date Event/Organizer Participants Class Award
May 2013 ESOL Examination Organized by UNIVERSITY OF CAMBRIDGE

Key English Test (KET)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminary English Test (PET)

 

Mansi Singh

Siddharth Srinivas

Nandini Agarwal

 

Dhwani Singhal

Anushka Sharma

Rifat Razia

Riya Jhirwal

Mehul Prashar

Sankriti Singh

Spardha Mehta

 

Priyanshu Jha

Sebastian George

Bishal Barar

Nainika Rajput

Harsh Goyal

 

 

Sarthak Mehta

Navneel Mandal

Raunaq Singh

 

Shubhi Sinha

Vishesh Sheoran

 

Rakshit Verma

 

VII

VIII

VII

 

VII

VII

VIII

VII

VII

VIII

VII

 

VIII

VII

VIII

VIII

VII

 

 

IX

IX

X

 

IX

X

 

IX

 

Passed with Distinction 90 % and above

 

 

 

Passed with Merit 80- 89%

 

 

 

 

 

 

 

Successfully completed the next level

 

 

 

 

 

 

 

Passed With Distinction 90 % & above

Passed With Merit 80 – 89%

 

Successfully completed the next level

Feb 2013 National Genius Search Examination (Mains) – 2013 Akanksha

 

 

Arjun Tyagi

 

Sakshi Agarwal

Passed out

 

Passed out

 

11

Qualified by 95.2 %. Received a Certificate of Excellence (Mains) and a Gold Medal

Qualified by 90.6 %. Received a Certificate of Excellence and a Gold Medal. Qualified Mains and Advance Level

Qualified by 90.8 %. Received Certificate of Excellence and a Gold Medal for qualifying Mains & Advance Level

(All these Delfites have qualified for NGSE Advance Level)

Jan 2013 3rd International English Olympiad (IEO) Organizer: SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION Keshav Chhabra

Akshaj Arora Avishi Singh

Angelina Johncey Smera Gupta Rishit Singh

Anvesha Jain

Krishna Gulati

Swarrnim Raj

Chaarvi Singh Aditi Singh Upasana Hudda

Charvi Metrey Ananya Jaria Siddharth Upadhyay

Amit Raj Bhagat Shashank Aggarwal Ria Singh

Ira Patole

Mrigya Gupta Prakriti

Rumella Jain

Abhinav Tuli

Navneel Mandal

Diksha Arora Ritwik Bhardwaj Vishvesh Sheoran

Arish Mudra Rakshasa

Nivedita Tuli

1

1 1

2 2 2

3

3

3

4 4 4

5 5 5

6 6 6

7

7 7

8

8

8

9 9 9

10

10

Gold Medal, State Rank 1

Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal, State Rank 9

Silver Medal, State Rank 24

Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal, State Rank 1

Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal, State Rank 1

Silver Medal, State Rank 5

Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal, State Rank 5

State Rank 16

January French Olympiad

(These Delfites are Participating in National Level Exam)

Charvi Metrey

Rhythm Galrani

Kamakshi Agarwal

Aditya Daga

Moh Agarwal

Sanchit Jain

Yash hare

Mrigya Gupta

Deah Bapuli

Meekha E Saji

Pragya Kanth

Akshita Tyagi

7

6

7

6

6

8

7

8

8

10

10

10

1st Position (Gold Medal)

2nd Position (Silver Medal)

2nd Position (Silver Medal)

2nd Position (Silver Medal)

3rd Position (Bronze Medal

Position (Gold Medal)

2nd Position (Silver Medal)

2nd Position (Silver Medal)

3rd Position (Bronze Medal)

1st Position (Gold Medal)

2nd Position (Silver Medal)

3rd Position (Bronze Medal)

Dec 2012 6th International Mathematics Olympiad (IMO) Organizer: SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION Aarush Bahuguna Mridul K Mishra Avishi SinghAnshika Gupta Rishit Singh Kashish TikkuSaket Kumar Singh Shivaani Hari Bhavin TharwaniSiddharth Gaur Aniket Gupta Anurag JainSiddharth UpadhyayKarthik Sivadas Bhavya TanejaDivyansh Sati Sahil Gupta Rishabh Tyagi

Raghav Goyal Mrigya Gupta Sparsh Gupta

Somya Agarwal Satyam Ralhan Navneel Mandal Abhishek Goel Sanyam Garg Ayushi Jain

Anamika Pandey. Shubham Garg Navya Gupta

1 1 12 2 23 3 34 4 455 56 6 6

7 7 7

8 8 8 9 9 9

10 10 10

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal, State Rank 11Gold Medal Silver Medal Bronze MedalGold Medal Silver Medal Bronze MedalGold Medal Silver Medal Bronze MedalGold Medal, State Rank 22Silver Medal Bronze MedalGold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

July 2012 MITSUBHISHI ASIAN CHILDREN’S ENIKKI FIESTA-2013 Organizer: CONFEDERATION OF UNESCO CLUBS AND ASSO OF INDIA Mrigya Gupta VII Certificate and Trophy,

Letter of Appreciation for the School

2012 International Commerce Olympiad Neha Kher Radhika Duggal Soumi Charaborty Sarthak bhalla Yash Kapoor XI XI XI XII XII 14th Rank 99.6 Percentile 14th Rank 99.6 Percentile 15th Rank 99.5 Percentile 21st Rank 99.2 Percentile 29th Rank 98.8 PercentileClass XI – 36 participated-23 in top 100 among 9400 Class XII – 18 participated 17 in top 100 among 8000
Face to Faith Foundation School has been awarded “Outstanding Certificate for its International Social Activities” in last two years

2012

University of Cambridge ESOL Examination-2011-12 Garvit Aggarwal

Navneel Mandan

Shivam Aggarwal

Prakrityi

VIII

VIII

VIII

VIII

Passed with distinction in ESOL Entry 3 and council of Europe Level B1

Feb 2012

5th International Mathematics Olympiad (IMO) 2012 Organizer – Science Olympiad Foundation

 

Paarth Jain

Anchit Jain

Siddharth Gaur

Pranav Jain

Nayak Bhatia

Sparsh gupta

Naveen Mandal

Abhishek Goel

Dushyant Singh

Sunidhi Jain

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

International Rank46 [Rs. 1000/- Cash Award]

240

2323

1093

224

707

318

1085

951

1784

Feb. 2012

2nd International English Olympiad Organizer – Science Olympiad Foundation

 

Anvesha JainPrakriti

Rohan Dhoundiyal

Akanksha

Arpan Sinha

Somesh Thapliyal

Amisha Gupta

IIVI

VI

XI

XI

XI

XII

Top 500 International Rank Holders

Jan. 2012

Global Standard Academic Test.[Award of Excellence]

 

Chirag Gupta

Manas Mishu

Prashmit Biswas

VI

VII

VIII

Global Rank-99/Gold Medal

Global Rank-180/Silver Medal

Global Rank-207/Bronze Medal

Aug. 2011

International Assessment for Indian Schools Organizer – Educational Initiative, New South Wales, Australia and McMillan Publishers.

 

Computer Skills

Navnel Mandal

Science & Maths

Abhishek Goel

English

Diksha Argra

Science

Navya Gupta

 

VII

 

VIII

 

VIII

 

IX

State Topper

 

State Topper

 

State Topper

 

State Topper

Face to Faith Tony Blair Faith Foundation online Blog Competition on ‘My friend of a different faith’. Upasana Mattoo

Mehar Kaul

Navya Gupta

Nivedita Tuli

VIII

VIII

X

X

Out of more than 300 entries across the world, there were 30 winning blogs out of which 4 were DLFites.

2012

International French Language Scholarship Exam Mrigya Gupta

Deah Bapuli

Kartikey Vishnu

Sanchit Jain

Somya Mittal

Abhinav Tuli

Divya Singh

VI

VI

VI

VI

VII

VII

VII

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Silver Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

9.

International Commerce Olympiad

 

Neha Kher

Radhika Duggal

Soumi Charaborty

Sarthak bhalla

Yash Kapoor

XI

XI

XI

XII

XII

14th Rank 99.6 Percentile

14th Rank 99.6 Percentile

15th Rank 99.5 Percentile

21st Rank 99.2 Percentile

29th Rank 98.8 Percentile

 

Class XI – 36 participated-23 in top 100 among 9400

Class XII – 18 participated 17 in top 100 among 8000

 

Co-Curricular

Date Event/Organizer Participants Class Award
Feb. 2013 Top Global Prize at School Enterprise Challenge International 2012 Organizer: TEACH A MAN TO FISH, LONDON, UK Class XI Students of Commerce Stream XI Top Global Prize Of £5000 for producing the best ‘all-round’ business

2012

Global Female Folk Dance CompetitionOrganizer – Charu Castle, Shimla Group Dance Competition 1st Position [Out of 76 entries]Cash Award Rs. 5000

June 2012

International Jazz music workshop at Trinity University MelbourneMay June 2012 Sudeep Sinha XI Participation Certificate. He was selected to represent india.

Sports

Date Event/Organizer Participants Class Award
Feb. 2013 30th National Yoga Competition held at Bhuvneshwar Khushboo Pandey X Selected for the International Yoga Championship to be held in Paris towards the end of 2013

NATIONAL ACHIEVEMENTS

“Academic/Literary”

Date Event/Organizer Participants Class Award
March 2014 Student of the Year Award presented by THE TIMES OF INDIA Navya Gupta XI Awarded as the Times NIE Student of the Year Award.Received A Trophy, Certificate Cheque of Rs 1000/-
March 2014 “Kaun Banega Intelligent Star” Quiz Competition organized by RISING VISION MOTIVATIONAL EDU (P) LTD Sidharth VII Declared as Rising Star in the Quiz Competition. Received Certificate and Cheque of Rs 1100/-
February 2014 Unified Cyber Olympiad (2nd Level ) organized by UNIFIED COUNCIL Bhauk Prasad Sarthak

Navneel Madal

Shivaani Hari

Anurag Jain

IV

IX

IV

V

All India Rank 42

All India Rank 35

All India Rank 59

National Rank 206 (class Topper)

Received Discount Coupon for CD , Books , Medal and Certificate of Appreciation

Received Medal and Certificate of Appreciation

February

2014

Think and Learn Challenge organized by THE TIMES OF INDIA in ASSOCIATION WITH BYJU’s Classes Mihil Gupta IX School Topper; Top 150 of the City Level.

Received Certificate,Samsung Galaxy Tab &Trophy

February 2014 Global Need Foundation the National Talent Competition Scientific Model Making

Vyomika Bansal

Vaishnavi Rai

Scientific Model Making

Mrinal Jha

Isha Mangal

Ayushi Singhal

 

XI

XI

 

XI

XI

XI

First Position

 

 

Second Position

Nov

2013

HINDUSTAN TIMES organized Essay Writing Competition in collaboration with NATURAL MUSEUM OF NATURAL HISTORY

Senior Category (VI- VIII)

(Mentor Teachers: English Department)

Navya Gupta VIII Won the Encouragement Prize
Nov

2013

CBSE National Heritage India Quiz held at UTTAM SCHOOL FOR GIRLS

(Mentor Teacher: Ms. Mukesh Choudhary)

Navya Gupta

Pragya Kanth

Prasmit Biswas

XI

X

X

Qualified Regional Level
Aug

2013

NASA Astronomy Olympiad ORGANIZED BY ORANGE EDUCATION

(Mentor Teacher: Ms. Pranjali Srivastava)

Semal Johari

Anurag Jain

Sugeet Sood

Aditya Daga

Kamakshi Agarwal

Siddharth Upadyay

Divyansh Sati

Megha Singh

Priyansh Agrawal

Vidushi Saxena

Aniruddh Bansal

Harshvardhan Chaudhary

Zikshita Patni

Harshit Pokhriyal

Gul Mehra

Mehak Gupta

Shivansh Gupta

Shambo Basu

V

V

V

VI

VI

VI

VII

VII

VII

VIII

VIII

VIII

IX

IX

IX

X

X

X

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

(Students qualified for National Level Exam)

Aug 12 – 14,

2013

CBSE Science Exhibition held at DPS GHAZIABAD

(Mentor Teacher: Dr. Kalpana Joshi)

Tanvi Sareen

Shavika Gupta

XI

XI

Winners at Regional Level
Aug

2013

Certificate of Merit in 0.1 % category by CBSE Yash Bansal XII For Outstanding academic performance for being among the top 0.1 percent of successful candidates of All India Sr. School Certificate Examination 2013
May 2013 Mindspark Sparkie Champ of the week Organizer: EDUCATIONAL INITIATIVES Dhruv Banuni V Gained the highest number of Sparkies for the week

(April 29 – May 04’ 2013)

April 2013 National Quiz – Transforming Indians to Transforming Transform India Organizer: CHINMAYA MISSION Kumkum Verma Divyansh Sirvastava Ishan Bajaj Anurag Jain Harshvardhan Chaudhary Anamika Pandey Aradhya Nath Sinha Dhruv Singhal Saumya Tiwari V V IX VVII XI II VIII VIII Winners of Level I. These Delfites have been Selected for the Second round
Jan 2013 Innovation Award for School children 2012 Organizer: CSIR ( Council of Scientific and Industrial Research) Yash Bansal Sristi Jain Vatsal Sharma XII XII XII All India 2nd Position andTop Prize in India. The team was Awarded Rs. 50,000/- for the innovative project – ADIA COOL (Air Conditioner)
Jan 2013 National Science Talent Search Examination (NSTSE) Organizer: UNIFIED COUNCIL Shivaani Hari Anshika Gupta Yash Goel III II IV State Rank 25 National Rank 251 State Rank 182 State Rank 418 Our 2 Students got All India Rank below 50011 students got AIR between 500–200012 students got State Rank below 200
Dec 2012 15th SOF National Science Olympiad Organizer: SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION Naisha Saroj Aditya Singh Waldia Aarush DubeyAnurima Datta Biswas Sanya Taneja Rishit SinghShivaani Hari Abhyudya Bhatnagar Saket Kumar Singh Anvesha JainNaman Bansal Aditi Singh Dhruv BanuniBhavya Taneja Siddharth Upadhyay Kamakshi AgarwalAmit Raj Bhagat Shubham Sharma Nayak BhatiaNamit Agrawal Rohan Dhoundiyal Raghav GoyalNavneel Mandal Ritvik Abhinav TuliAbhishek Goel Aditya Dutta Prasmit Biswas Prayas Agarwal

Navya Gupta Shubham Garg Dushyant Singh

Divay Jindal

I I III II IIIII III III IIIIV IV IVV V VVI VI VIVII VII VIIVIII VIII VIIIIX IX IX IXX X X

XII

 

 

Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3 Bronze Medal,School Rank 3Top 3 Rank holders from each class have been awarded Gold , Silver , Bronze Medal respectivelyGold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal,School Rank 3

Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal, School Rank 3

Gold Medal, School Rank 1 Silver Medal , School Rank 2 Bronze Medal, School Rank 3

Gold Medal, School Rank 1

Dec 2012 Unified Cyber Olympiad (2nd Level ) Organizer: UNIFIED COUNCIL Mudit Mangal Navneel Mandal Anurag Jain Saket Kumar Singh Shivani Hari Anshika Gupta X VIII IV III III II All India Rank 28 All India Rank 63 All India Rank 52 All India Rank 76 All India Rank 21 All India Rank 22 All these students secured All India Rank below 100
2012 Scholarship for Higher Education under innovation in Science Pursuit for Inspired Research (INSPIRE) by Dept. of Science, Govt. of India Arushi Singh Nikita Sharma Batch of 2011-12 Scholarship of Rs. 80,000 per year for 5 years
2012 Spell Vocab Challenger – 2012 Organizer – Amity International School, Pushp Vihar,

Delhi

Rumella Jain VII Winner
Nov 2012 Initiative for Research and Innovation in Science IRIS Organizer : INTEL , DST and CII Vyomika Bansal Vaishnavi Rai X IX Outstanding Silver Medal
November 2012 National Test of Emotional Intelligence (NTEI) Aakash Jain Sparsh SaxenaNishtha Sharma Ritam Samanta Soumi Chakraborty Aditya Krushna Prakriti Nishita XI VIII VI XI XII VII VIII 1st Rank [Cash Prize of 25,000/-] 1st Rank [Cash Prize of 25,000/-]9th Rank 20th Rank 26th Rank 28the Rank 33rd Rank 39th Rank[6 students received a cash prize of Rs.1000/- each]
2012 Educational Initiatives Asset Test – 2012

Organizer: ASSET

Navneel Mandal VIII All India Topper In Maths
Oct 2012 FIITJEE- Talent Reward Exam Organizer: FIITJEE Ltd Mihil Gupta VIII Gold Medal All India Rank 289 Overall Zonal Topper (Ghaziabad)
2012 National Creativity Olympiad-2012 Rishabh Gupta Manissha Bali Shivam Agarwal Manak Jain Samyak Jain Yashwin Vadhera XII XII VIII VIII VI XI 15th Rank 25th Rank 27th Rank 33rd Rank 36th Rank 42nd Rank [Cash prize of Rs. 1000/- each]
2012 Duke Tip India-Summer 2013 (Above Level Asset Test) Organizer: Duke University Talent Identification Program (Duke TIP), USA Anirudh Bansal Ira Patole Namit AgrawalUtkarsh Kaushik Rohan Dhoundiyal Raghav Goyal Mrigya Gupta Josh Vishnoi Chirag Gupta Yuganshu BhagatAnu Jain Himanshu BaldhiChaitanya Varshney Prakriti Sparsh Gupta Vidhi Jangra VII VII VII VII VII VII VII VII VIIVII VII VIIVII VII VII Summer Studies Program based on >90th percentile in at least one subject

E-Studies Program based on > 50th percentile in at least one subject

Independent Learning Qualified for the Duke University Talent Identification Program (Duke TIP), USA this year, being in the TOP 5% of academically talented students in India

Sep 2012 NASA Astronomy Olympiad Organizer: ORANGE EDUCATION (P) LTD. Divyansh Sati Nidhi Bali Amit Gupta Ishaan Jain Navya Gupta Aditya Ghosh Prayas Aggarwal Prasmit Biswas Vishvesh Sheoran Shubhi Ahuja Navneel Mandal A.R.Rahul Manas Mishu Manan Gulati Vidhushi Saxena Chirag Gupta Aniruddh Bansal Mayank Gupta Yash Khare Soumydeep Soumyodeep Mukhopadhyay Siddharth Upadhyay Aditya Daga Kamakshi Aggarwal Ishan Aggarwal VI X X X X X IX IX IX IX VIII VIII VIII VIII VII VII VII VII VI VI VI V V V V Silver Gold Silver Bronze Bronze Gold Silver Silver Silver Gold Silver Bronze Bronze Gold Silver Bronze Bronze Gold Silver Bronze Gold Gold Gold Silver Silver
Feb 2012 14th National Science Olympiad (NSO) Organizer – SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION Rishit Singh Shivani Hari Naman Bansal Siddharth Upadhyay Nayak Bhatia Namit Agarwal Shivam Agarwal Abhishek Goel Navya Gupta Mansi Rana I II III IV V VI VII VIII IX X International Rank 190 35 81 544 479 851 1349 270 221 1492
Feb 2012 11th National Cyber Olympiad Organizer – SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION Anvesha Jain Sidhant Kapoor Aditi Singh Kamakshi Aggarwal Chirag Gupta Satyam Ralhan Aditya Banerjee I II III IV VI VII VIII International Rank 32 597 300 891 67 298 681
Jan 2012 NSTSE-2012 Organizer – UNIFIED COUNCIL, HYDERABAD Saket Kumar Singh Navneel Mandal Abhishek Goel II VII VIII

“Co-Curricular”

Date Event/Organizer Participants Class Award
Nov 2013 School Games Federation of India for National Selections – Yoga Sport at EKLAVYA STADIUM , AGRA Aishwarya Vats

 

Sunishi Sajwan

 

Saubhagya S Pundeer

 

Khushboo Pandey

 

Alisha Gupta

 

Sreedarsh

XI

 

VI

 

X

 

XI

 

XI

 

VII

All the students have been selected by School Games Federation Of India (National Selections)
Oct 2013 CBSE East Zone Tennis Championship 2013-14 Organized at TAURIAN WORLD SCHOOL , RANCHI Yamini Rautela

 

Navreeti Srivastava

VI

 

XI

3rd Position in Girls U- 19 Category

Navreeti was declared as the Best Player in the U-19 category

Oct 2013 Akhil Bhartiya Anuvrat Nayas

Group Song (Senior Category)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solo Song Competition (Senior Group)

 

National Level Solo Singing competition organized by Akhil Bhartiya Anuvrat Nyas held at Rajasthan (Junior Solo Song)

 

Prakhar Sharma

Yashesvi Raina

Hritik Bhat

Aakriti Khare

Anushree Khanna

Chetna Bhardwaj

Karan Singh

Alisha Gupta

Khushboo Pandey

Piyush Gupta

Vishesh Chamoli

Nikita Bharti Chetna Bhardwaj

 

Moksh Gulati

 

 

IX

IX

X

X

X

XI

XI

XI

XI

XI

X

XI

 

XI

 

III

 

 

Received 1st Position at State Level

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Received 1st Position, Awarded with a cheque of Rs. 11000/-

 

Won the 3rd Position

 

Oct 2013 CBSE East Zone Skating Championship – 2013 Organized by THE DPSG INTERNATIONAL SCHOOL Dakshita Batra

Shivaani Hari

Swarnim Raj

II

IV

IV

2 Silver Medals

1 Silver, 1 Bronze Medal

1 Bronze Medal

Sept 2013 CBSE East Zone Swimming Championship- 2013 Organized by HEM SHEELA PUBLIC SCHOOL , DURGAPUR, WEST BENGAL Yadu Hari Sahal

 

 

 

Kunal Sharma

 

Saket Kumar Singh

XII

 

 

 

VIII

 

IV

1 Silver Medal (200 mtr

2 Bronze Medal (200mtr Breast Stroke)

 

2 Silver Medals (50 mtrs Breast Stroke)

 

2 Silver Medals (100 mtrs Breast Stroke)

 

Selected as Finalist in 100 mtrs freestyle Youngest Swimmer Competition

Apr 2013 Health In Color

On-The-Spot Painting Competition Organized by PUSHPANJALI CROSSLAY HOSPITAL

Mayank Goel V Won the Cash Award Of Rs.5000

(Best Prize)

Out of about 4000 participating students, he was the Winner in the Category I-V (A)

Nov 2012 Anuvrat Naitik Geet Gyan Competition Organizer: AKHIL BHARTIYA ANUVRAT NYAS, INDORE Junior Solo Moksh Gulati Junior GroupSr. Solo Sr. Group Category II 2nd Position [Rs. 5000/- Cash Award] 2nd Position [Rs. 11000/- Cash Award]3rd Prize 3rd Prize
August 2012 Bharat Vikas Parishad Singing Competition Hindi Group Song [Sr.]Sanskrit Group Song [Sr.] 1st Position1st Position
July 2012 13th Anuvrat Naitak Geet Gyan Singing Competition Senior Group Senior Solo

Vanshika Bhagat

Junior Group

Junior Solo

Moksh Gulati

 

X

 

 

II

1st Position

1st Position

1st Position

 

1st Position

Apr 2012 Annual Peer Educators Orientation Course in Life Skill Education at National Science Centre Organizer : EXPRESSIONS INDIA Arish Mudra Rakshasa Tushar Madan Nivedita Tuli Pranjali Chauhan Rahul Jain X X X XII XII These Delfites earned Certificates for successful completion of Annual Peer Educators Orientation Course in Life Skill Education.

“Sports”

Date Event/Organizer Participants Class Award
Feb 2013 37th National Yoga Competition held in Hoshiapur, Punjab Khushboo Pandey X 1 Gold
2012 CBSE National Swimming Championship held in Pune Dushyant Singh X All India Rank 4

 


State / District / Zonal

“Co – Curricular”

Date Event/Organizer Participants Class Award
Nov 2013 31st Uttar Pradesh Yoga Championship Organized by UTTAR PRADESH YOGA ASSOCIATION AT AADHYAAN SCHOOL Sharmishtha Santra

Pragati Pandey

 

 

Prakhar Sethi

Sunidhi Sajwan

Aishwarya Vatsa

 

Saubhagya Pundir

 

Alisha Gupta

II

V

 

 

V

VI

IX

 

X

 

IX

4th Position

3rd Position, Bronze Medal

 

4th Position

5th Position

3rd Position , Bronze Medal

 

4th Position

 

3rd Position , Bronze Medal

Sept 2013 National Group Song Competition organized by BHARAT VIKAS PARISHAD – (Hindi / Sanskrit Group V- X category) – District Level Hritik Bhat

Prakhar Sharma

Yashesvi Raina

Abhishek Singh

AakritiKhare

Vishesh Chamoli

Anushree

Aashi Jain

Arpita Sinha

Nishita Srivastava

Dhawani Singhal

 

 

Hritik Bhat

Prakhar Sharma

Yashesvi Raina

Abhishek Singh

Aakriti Khare

Anushree Khanna

Aashi Jain

Arpita Sinha

Nishita Srivastava

X

IX

IX

X

X

X

X

X

X

X

VIII

 

 

X

IX

IX

X

X

X

X

X

X

1st Position in Hindi Category and Sanskrit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Won the 3rd Position in Hindi Song Category

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Position in both Hindi and Sanskrit Songs at District Level

Aug 2013 State Level Yoga Championship Organized by DISTRICT , KRIDA BHARTI SANGTHAN Alisha Gupta

Deepti Pandey

 

Pragati Pandey

Aishwarya Vatsa

Khushboo Pandey

Prakhar Sethi

 

Sunishi Sajwan

XI

V

 

V

IX

XI

V

 

VI

Gold Medal

Gold Medal

 

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

 

Bronze Medal

Aug 2013 V DISTRICT YOGA CHAMPIONSHIP ORGANISED AT SCHILLER INSTITUTE , RAJ NAGAR Sharmishtha Santra

Deepti Pandey

Sunishi Sajwan

Aishwarya Vatsa

Alisha Gupta

 

Aashi Goel

Pragati Pandey

Rishika Tyagi

Manasvi Tyagi

Raghav Tyagi

Prakhar Sethi

Kartik

Shreedarsh

 

Vanshika

Paarth Jain

Shivendra Pandey

 

II

V

VI

IX

X

 

 

II

V

VI

X

II

V

VII

 

II

III

VII

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

 

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

Silver Medal

 

Bronze Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Championship Trophy

Apr 2013 Yoga Competition Organized by JKG INTERNATIONAL SCHOOL, INDIRAPURAM in Collaboration with YUVA KHEL SANGAM Aashi Goel

Vanshika Sharma

Sharmishtha Santra

Parth Jain

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Shubra Joshi

Prakhar Sethi

Khushi Saini

Sunishi Sajwan

Yamini Rautela

Shivendra Pandey

Sreedarsh

Arushi Tyagi

Shubhanshi Bhardwaj

Alisha Gupta

Khushboo Pandey

Saubhagya Pundir

Saumya Jain

II

II

II

III

V

V

IV

V

VI

VI

VI

VII

VII

X

X

XI

XI

X

XI

Bronze Medal

Silver Medal

Gold Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Silver Medal

Gold Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Bronze Medal

Silver Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Gold Medal

Gold Medal

Gold Medal

Bronze Medal

School Won the Overall Championship Trophy

Nov 2012 INSPIRE AWARDS by Department of Science & Technology Navya Gupta X Navya Gupta’s Model Molten Salt Solar Tower was selected for INSPIRE AWARDS by Department of Science & Technology for National Level Exhibition at Pragati Maidan
Aug 2012 Bharat Vikas Parishad Singing Competition Hindi Group Song [Sr.] Sanskrit Group Song [Sr.] IX-XII 1st Position 1st Position

“Sports”

Date Event/Organizer Participants Class Award
3rd Ajay Walia Memorial League Under-14 Cricket Tournament-2012 Suryansh Tyagi

Aniket Seth Rudraksh Tyagi

Man of the Match, Man of the Series of the Tournament.Suryansh Tyagi U-14 player of class-IX selected in the U-16 Delhi Cricket Team Best Bats Man Best Bowler of the Tournament
Dec 2012 4th District Yoga Championship in collaboration with Krida Bharti, Meerut and DLPS 6-8 years [Boys] 6-8 years [Girls] 8-10 years [Boys] 8-10 [Girls] 10-12 years [Boys] 10-12 [Girls] 12-14 [Girls] 14-16 years [Boys] 14-16 [Girls] 16-18 [Girls] 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold 3 Gold, 1 Silver 1 Silver/ Sakshi Aggarwal (XI) won Yog Samaragi Trophy
Oct 2012 CBSE East Zone Skating Championship Swarnim Raj Dakshita Batra Shivani Hari IV I III 2 Gold 1 Gold, 1 Silver 1 Silver
Jun 2012 Junior U.P State Swimming Competition Dushyant Singh X 1 Silver, 3 Bronze
Feb 2012 3rd NCR High Speed Roller Skating Championship 2013 organized by Ghaziabad District Roller Sports Association Regd. Organizer: EVEREST PUBLIC SCHOOL Arnav Ranjan Dakshita Sharma Gold Medal (1st position) Bronze Medal (3rd position)
30th State Yoga Competition Organizer : HRIT, MORTA, GHAZIABAD Saubhagya Singh Pundir Khushboo Pandey Alisha Gupta Selected for 30th National Yoga Competition
Ghaziabad District Roller Skating Sports Association Organizer: Everest Public School Arnav Ranjan Diksha Sharma 1 Gold 1 Bronze

 


INTERSCHOOL ACHIEVEMENTS

“Academic/Literary”

S.No. Event/Organizer Participants Class Award
January 2014 The Bournvita Quiz Contest 2014 – Inter School Round at Ghaziabad Yash Khare Mukund Pareek VII VII II Runner up at City Level
January 2014 “Sawaal Dilli Ka” – an interschool Quiz organized by DELHI TOURISM and QUIZCRAFT Prasmit Biswas

Pragya Kanth

X

X

IVth Position in Zonal Semi Finals
December 2013 Solar Scholars 2013 organised at Manav Rachna International School Shivanshu Chaudhary Arish Mudra Rakshasay XI XI Qualified Among Top X
Dec 20I3 Access-20I3 organized by MODERN SCHOOL , BARAKHAMBA

Multimedia Presentation

(Sub – Junior Category)

Ishita Srivastava VIII

2nd Runner Up Prize in Finals

Dec 20I3 Shalom Fiesta organized by RAYAN INTERNATIONAL SCHOOL(School Received the Runner- Up Trophy)

Bay Show

 

 

Fun Games

 

 

Laugh A Mania

 

 

Hilarious Anchoring

 

Ragee Rai

 

 

Adiri Gautam

Kiara Welde

 

Priyansh Braroo

Soumya Bhat

 

Aarathy Variar

 

Nur

 

 

I

I

 

IV

 

 

IV

 

Ist Position under the Curly Hair Category

Ist Position

2nd Position

3rd Position

Dec20I3 Street Play Organized by CAMBRIDGE SCHOOL, INDIRAPURAM Under the Aegis of SAHODAYA SCHOOLS COMPLEX, GHAZIABAD CHAPTER Meenakshi MadaanRohan Kapur

Vishesh Sheoran

Parth Gulati

Vanccha Mehra

Abhishek Chaudhary

Arushi Chaudhary

Vaibhav Mishra

Rudraksh Tyagi

Tarush Bhandari

Siddhant Nair

XX

X

IX

X

IX

IX

X

IX

IX

X

Declared Best Performance
Nov 20I3 Inter school competition to have spelling skills – Spell- O- Philo Organized by ST THOMAS SCHOOL , INDIRAPURAM Faria Chaudhary

Rumella Jain

IX

IX

3rd Position

Received Cash Prize of Rs I500/- each

Trophies , Certificates

Nov20I3 Inter School Essay Writing Competition Organized by HT PACE IN ASSOCIATION WITH NATIONAL MUSEUM OF NATURAL HISTORY Mrigya Gupta VIII Won Encouragement PrizeUnder VI-VIII Category
Nov 20I3 Inter School Debate Competition (English Category) Organized by CH CHHABIL DASS PUBLIC SCHOOL Mrigya GuptaRaghav Goyal VIIIVIII 2nd Position
Oct 20I3 “MELANGE” Organized by SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL Roberto

 

 

Foyer- de Art

 

 

 

 

Parivartan – The Change

 

 

 

 

 

 

Power Pinnacle

 

Carbon Credits

 

 

 

 

 

Raag-E-Hind

 

Mayank Jha

Kabeer Singh

Sidharth

 

Pratham Gupta

S Sriram

Meenakshi Madaan

 

Mayank Chaturvedi

Iresh Chatterjee

Parkhi Sharma

Paras Chand

Rphan Kapoor

Utkarsh Kaushik

Varun

 

Arish Mudra Rakshasa

 

Chitransh Pandey

Rumella Jain

Deeksha

Paurvi Kaul

 

Dhwani Singhal

Navya Sharma

Navisha Saini

Sakshi Jain

Vartika

Rohan Saxena

Somyadeep

Naman Tyagi

Mayank Gupta

Carolyn Xavier

Sushmita Singh

 

VII

VII

VII

VIII

VIII

X

 

X

XII

XII

XI

XII

VIII

VI

 

XI

 

XI

IX

VII

VII

 

VII

VII

VIII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VI

VI

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

 

 

 

 

3rd Position

Ist Position

 

 

 

 

2nd position

Oct20I3 Aahaan -20I3 Organized by UTTAM SCHOOL FOR GIRLS

Photography Competition

 

 

Art Installation

 

 

 

 

Graffiti

 

 

 

 

Master Chef

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Poorva Chaudhary

Anamika Thakur

Himanshu Saini

Radhika Gupta

 

Chestha Mittal

AyushiSinghal

Mayank Sinha

Talat Razia

 

Yoganjali Gupta

Arpit Gupta

 

XII

XII

 

XI

XII

XII

IX

 

XI

XI

XI

XII

 

XII

XI

 

Best Indoor Photography Award

 

Ist Position

 

 

 

 

Ist Position

 

 

 

 

2nd Position

Oct20I3 Inter School Street Play Event 20I3 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATION AT ASN PUBLIC SCHOOL

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

XIXI

XII

XII

XII

XII

X

X

IX

X

X

X

X

 

3rd Position
Oct20I3 Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

Tejas KapahiMayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

XIIXII

X

XI

3rd Position
Oct 20I3 CREO- 20I3 Organized by NEHRU WORLD SCHOOL

Eco Tech Superstars

 

 

 

I Quiz

 

 

 

 

Photo story

 

 

 

Graffiti

 

 

Video Reportage

 

 

 

 

I Move I Create

 

Mrinal Jha

Isha Mangal

Shivanshu Choudhary

 

Prerna Khattar

Mukund Pareek

Gaurav Sharma

Yati Gaur

 

Cheshtha Mittal

Ayushi Singhal

Mayank Sinha

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Tushar Madan

Khushboo Pandey

Alisha Gupta

Soumi Chakraborty

 

Siddhant Nair

Shivi Shama

Somya Agarwal

Aastha Parimoo

XIXI

XI

VII

VII

XI

XI

 

XI

XI

XI

 

XII

XII

 

XI

XI

XI

XII

 

X

IX

IX

IX

Ist Position

Ist Runner Up

Ist Runner Up

2nd Position

Ist Position

2nd Position

 

Oct 2013 Winning Amidst Unknowns Organized by CH. CHHABIL DASS SCHOOL

Hindi Story Enactment

 

 

 

 

 

 

 

Fancy Dress

Kathak Dance (Duet)

Solo Singing

 

Rabnoor Kaur

Kiara Welde

Riya Upadyay

Navya Kaul

Aditya Srivastava

Anandita Bhatnagar

Medhavi Gupta

 

Ipsa Bandhopadyay

Lajoli Sharma

Dhanush P Nambiar

 

I

I

I

I

I

Nur

IV

 

IV

III

III

 

Ist Position

 

 

 

 

 

 

Ist Position

 

Consolation Prize

Aug 2013 Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

 

 

 

Samadhan

 

 

 

 

 

 

Strategic Planning

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Iresh Chatterjee

Arushi Gupta

 

Devansh Choudhary

Soumi Chakraborty

Paras Chand

Sudeep Sinha

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Meenakshi Kasana

Parkhi Sharma

 

XII

XI

XII

XII

 

 

XII

XII

XII

XII

 

XII

XI

XII

XI

 

 

Ist Position

 

 

 

 

 

2nd Position

 

 

 

 

3rd Position

Aug 20I3 Father Agnel School

Contemporary Dance

 

 

 

 

 

 

 

Samuhik Kavita Abhinay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Little Chefs (Salad Decoration)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show & Tell

 

My Designer Paper Bag

 

Subhra Joshi

Prachi Singh

Rajnandani Pundeer

Srishti Sharma

Snigdha Sethi

Sneha Bhattacharya

 

Medhavi Saxena

Ipsa

Kanan Luthra

Devika Gautam

Suhani Pathak

Deepanshi

Manya Rastogi

Ananya Vats

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Lavanya Akshay

Abahav

Shivam

Suhani Pandey

Aditya

Apoorva

 

Parth Jain

Daksh Thapa

Anushka Chaudhary

Ananya Prakash

Tanya singh

Mishti

Pranjali Gupta

Anhad Kaur

AnushkaJain

Anushka Srivastava

Divashree

 

Snehal Srivastava

Naisha Saroj

 

 

Vyushti Dutta Gupta

 

Addvika Ananti

IV

IV

V

V

IV

V

 

IV

V

IV

IV

V

IV

V

V

V

V

V

IV

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

III

III

III

III

III

II

II

II

III

III

III

 

 

III

II

 

Nur

 

KG

 

2nd Position

2nd Position

3rd Position

Ist Position

Won the Judges’ Choice Award

Aug 2013 Language Laureates Organized by G D GOENKAMAD AD

Teacher Incharge

Ms N Nuradha

Ms Anupam Malik

Naisha SarojAnanya Prakash

Akshat Seth

II

III

III

Ist Position

May 2013 RHAPSODY- 20I3 organized by GD GOENKA SCHOOL , EAST DELHI(Won the Overall Trophy for the School)

 

Teacher Incharge

Ms Patrali Mukherjee

Mr Rajeev

Dance Of SriLankaPragati Tikku

Kamakshi Agarwal

Moh Aggarwal

Aastha Agarwal

Akshita Garg

Aditi Bansal

Ashmita Kotnala

Gayatri Nair

Bhoomika Gupta

Adya Singh

Sakshi Sharma

[Dance Of Brazil

Shruti Gupta

Gargi Tyagi

Shubhi Sharma

Yashika Chaari

Muskaan Joshi

Ria Singh

Khyati Dahia

Sacchi Dixit

Sanya Arora

Anushka Sharma

Anjali Sareen

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

Ist Position

Ist Position

May 2013 “AAVISHKAAR-2013” Physics competition Competition Organizer: THE AIR FORCE SCHOOL , SUBROTO PARK Symposium Yoganjali Gupta Devansh ChaudharyPowerless Planes Kartikeya Vishnu Cishesh Vishesh Kapoor XII XII VIII VIII II PositionII Position
May 2013 EXPRESSIONS-2013 Organizer: BAL BAHRTI PUBLIC SCHOOL , BRIJ VIHAR Tan- O- Chain Anurag Jain Sanchit JainTalkOn Project (Sr) Aashi Jain Saakshay MehtaTalk On Project (Jr) Aman Raj Pathak Anit MangalFingerlicious Aakriti Singh Divya SinghKabaad Se Jugaad Anjali Sareen Pranjal Singh 5 410 94 58 87 8 II PositionI Position

II Position

II Position

III Position

Apr 2013 On –the- Spot Poster Making Competition titled Design a T-shirt…… for the environment Organizer: SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL IN COLLABORATION WITH EMBASSY OF SWITZERLAND Aditi Jain Sarthak Thakur Faria Chaudhary 7 8 9 II Position in Category IAmong Top Winners in Category II and III
Dec 2012 Annual inter school Extempore Debate Organizer : ROTARY CLUB OF DELHI GARDEN CITY AND KULACHI HANSRAJ MODEL PUBLIC SCHOOL Navya Gupta X Excellence Award in debating Debating
2012 Spell Vocab Challenger – 2012 Organizer: AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, PUSHP VIHAR, DELHI Rumella Jain VII Gold Medal
2012 USG Student’s Fest 2012 Organizer : UTTAM SCHOOL FOR GIRLS Graffiti Raktim Chakraborty Talat Razia Akshda Rawat Art Installation Himanshu Saini Sudeep Sinha Rangoli Making Mansi Rana Yoganjali Gupta Anjali Sirohi Nikita Bharti X XI XIXI XIXI XI XI X 1st Position1st Position

2nd Position

Limca Book of Records Quiz 2012 Nivedita TuliNavya Gupta XX 3rd Position3rd Position
Annual inter school Extempore DebateOrganizer – Rotary Club of Delhi Garden city and Kulachi Hansraj Model Public School Navya Gupta X Excellence Award in debating

“Co-Curricular”

Date Event/Organizer Participants Class Award
February 2014 Vasantotsava 2014 organised by AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL Tabla Jugalbandi

(Cat I VI- VIII)

Navisha Saini

Vidushi Saxena

Group Dance Competition (Cat II VIII- X)

Astha Parimoo

Vanshika Garg

Shubhi Sinha

Somya Agarwal

Ashima Sharma

Cheluvi

Aniesha Razdan

Shubhanshi Bhardwaj

Megha Sharma

Shinjinee Debnath

 

 

VIII

VIII

 

 

IX

IX

IX

IX

IX

X

X

X

X

X

3rd Position

 

 

 

1st Position

(Overall Trophy For School)

January 2014 Vishwa Bharti Public School organized 2nd Inter School Robo – Games Championship Statistics (Manual)

Siddharth

Mayank Jha

Path Finder (Autonomous) Harshit Pokhriyal

Garvit Aggarwal

 

VII

VII

 

IX

IX

3rd Position

 

3rd Position

Nov 2013 Theatre Festival – 2013 Organized by 3ThreeArts Club Inter School Theatre Competition Parkhi Sharma

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Siddhant Nair

Arushi Chaudhary

Ayushi Goel

Paras Chand

Meenakshi Madaan

Mayank Chaudhary

Rohan Kapur

Shivanshu

Gauransh

Parth

Himanshu Attri

 

Production Team

Vishesh

Hemant

Saurabh

Abhishek Singh

XII

XII

XII

X

IX

XI

XII

X

XII

X

IX

IX

IX

XII

 

 

X

X

X

X

Won the 1st Runner Up Award

Oct

2013

Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

(Mentor Teacher: Ms. Ruchi Jain Ms. Rekha Majumdar and Mr. Manoj)

Tejas Kapahi

Mayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

12

12

10

11

3rd Position

Oct

2013

Inter School Street Play Event 2013 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATIONAT ASN PUBLIC SCHOOL(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh and Mr. Devashish Tandon)

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

11

11

12

12

12

12

10

10

9

10

10

10

10

3rd Position
Aug 2013

Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh)

Samadhan

(Mentor Teacher: Ms Archana Srivastava and

Ms Neha Mittal)

 

 

Strategic Planning

(Mentor Teacher: Ms pooja Malik)

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Iresh Chatterjee

Arushi Gupta

Devansh Choudhary

Soumi Chakraborty

Paras Chand

Sudeep Sinha

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Meenakshi Kasana

Parkhi Sharma

 

 

 

 

 

First Position

 

 

 

 

Second Position

 

 

 

 

 

Third Position

Aug

2013

Language Laureates Organized by G D GOENKA

MAD AD

(Mentor Teacher: Ms N Anuradha and Anupam Malik)

Naisha Saroj

Ananya Prakash

Akshat Seth

2

3

3

1stPosition

Aug 2013

Father Agnel School

Contemporary Dance

(Mentor Teacher: Ms Patrali Mukherjee and Mr Rajeev)

Samuhik Kavita Abhinay

(Mentor Teacher: Ms Anju Khanna and Ms Tarkeshwari Mishra)

Little Chefs (Salad Decoration)

(Mentor Teacher: Ms Gunjan Yadav and Ms Rina Guha)

Show & Tell

(Mentor Teacher: Ms Lubna Ashraf and Ms Nitasha sharma:

My Designer Paper Bag

(Mentor Teacher: Ms Veena Warikoo)

 

Subhra Joshi

Prachi Singh

Rajnandani Pundeer

Srishti Sharma

Snigdha Sethi

Sneha Bhattacharya

MedhaviSaxena

Ipsa

Kanan Luthra

Devika Gautam

Suhani Pathak

Deepanshi

Manya Rastogi

AnanyaVats

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Lavanya Akshay

Abahav

Shivam

Suhani Pandey

Aditya

Apoorva

Parth Jain

Daksh Thapa

Anushka Chaudhary

Ananya Prakash

Tanya singh

Mishti

Pranjali Gupta

Anhad Kaur

AnushkaJain

Anushka Srivastava

Divashree

Snehal Srivastava

Naisha Saroj

VyushtiDutta Gupta

 

 

Addvika Ananti

 

4

4

5

5

4

5

4

5

4

4

5

4

5

5

5

5

5

4

6

6

6

6

 

3

3

3

3

3

2

2

2

3

3

3

3

2

 

 

 

Nur

KG

2nd Position

2nd Position

3rd Position

1st Position

Won the Judges’ Choice Award

May 2013 RHAPSODY- 2013 organized by GD GOENKA SCHOOL , EAST DELHI(Mentor Teacher: Ms. Patrali Mukherjee and Mr. Rajeev) Dance Of SriLankaPragati Tikku

Kamakshi Agarwal

Moh Aggarwal

Aastha Agarwal

Akshita Garg

Aditi Bansal

Ashmita Kotnala

Gayatri Nair

Bhoomika Gupta

Adya Singh

Sakshi Sharma

Dance Of Brazil

Shruti Gupta

Gargi Tyagi

Shubhi Sharma

Yashika Chaari

Muskaan Joshi

Ria Singh

Khyati Dahia

Sacchi Dixit

Sanya Arora

Anushka Sharma

Anjali Sareen

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

(Won the Overall Trophy for the School)

1st Position

1st Position

Apr 2013 Health In Colour On-The-Spot Painting Competition Organizer: PUSHPANJALI CROSSLAY HOSPITAL Mayank Goel V Cash Award Of Rs.5000 (Best Prize)
Jan 2013 Presentation of Swami Vivekananda’s speech Organizer: VIVEKANANDA SCHOOL, ANAND VIHAR Ambika Singhal Arish Mudra Rakshas VIII X Best Speaker (Jr. Category) Best Speaker (Sr. Category)
Jan 2013 Kathotsav-Aakhyaan Organizer: AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL Shivang Mishra Vipul Bhagyamani Yashita Wardhan Devika Gautam Upasana Hudda Snehal Sinha Shreya Jaipuriar Vritti Goel Carolyn Xavier Kenisha Jain IV IV IV IV IV V V V V V Won the 2nd Position
Dec 2012 Manavadhikar – An Awareness Organizer:- DPS, VASUNDHRA, GHAZIABAD Street Play Competition 2nd Position
Dec 2012 Shalom Fiesta Organizer: RYAN INTERNATIONAL SCHOOL Story TellingNavya Kaul Kiara WeldeSaviour ComethAnushka Choudhary Tanya Singh Lajoli Lakshaya Bhatt Parth Jain Jalaj Sharma Pranjali Gupta Khushi Daksh Thapa Daksh BabbarEuphoric Carol SingingRitwik Raina Parvathy B Nair Sriram Sherry Narula Melissa Srivastava Oorja Rohilla Samakshi Tikkoo Niharika Krishnan Anubhuti Dixit Khushi Arora KG Lily KG Lily 1st PrizeII Daisy II Daisy II Lotus II Pansy II Daisy II Daisy I Tulip II Daisy II Tulip II Daisy 1st Prize VII VII VII VI VI VI VII VII VII VII 2nd Prize

 

School won the overall Winning Trophy

Dec 2012 Arwachin Bharti School Collage Making Akrita Khushi Mehak Clay Modelling Kartik Uday Hanging Windchimes Anushka Aditya Raj Matki Decoration Pranjal Singh Urja Rohilla Kavya Varshney Dyuti Mangal Shivi Sharma Neharika Krishnan Powerpoint Raghav Goyal Sparsh Vidhushi Little Chef Diksha Luthra Vanchha Mehra Sufi Song Vanshika Bhagat Chetna Bharadwaj Nikita Bharti Aakriti Khare Abhishek Singh Aashi Jain Ankit Prasmit Biswas Vishesh Chamoli Yashasvi Raina Shivam Rohilla Instrumental Mayank Chaudhary Karan Singh Tanvee Sareen III III IIIIII IIIIV IVVII VII VII VII VII VIIVII VII VIIX IXX X X IX IX IX IX IX IX VIII XX X X Ist PrizeIst Prize

Ist Prize

Ist Prize

Ist Prize

IIIrd Prize

Ist Prize

Nov 2012 COMMBLITZ 2012 Organizer : ALHCON INTERNATIONAL SCHOOL AD-MAD Riddhima Sharma Arushi Gupta Sukhdev Singh Woo-Tees Anamika Thakur Talat Razia XI XI XIXI XI 2nd Position1st Position
Nov 2012 Techspree Organizer: GURUKUL- THE SCHOOL Melting Borders Piyush Parimal Mayank Sinha Panorama Animesh Jain Aniesha Razdan Symphonic Fantasy Mehul Chhabra Amulaya  

X X

IX IX

IX X

2nd Position3rd Position

1st Position

2012 Wimming Amidst Unknown Organizer: CHHABIL DAS JUNIOR PUBLIC SCHOOL Solo Singing Riddhima Garg Manshi Bhagyamani English Elocution Manshi Mishra Centenary Item Suhani Pandey Devika Gautam Group Dance Samar Anushka Chaudhary Anusdhka Srivastava Anushka De Palak Naithani Auli Apeksha Chauhan Presha Kapoor Samdesha Chikara Abhay Pratap Chauhan Paarth Jain Vriti Jain Srishti Deepak Anjelina Johny  

III III

IV

IV IV

2nd Position

 

3rd Position

2nd Position

 

3rd Position

2012 Inter-school Debate Competition Organizer :CHHABIL DAS PUBLIC SCHOOL Riya Sharma X 3rd Position

“Sports”

Date Event/Organizer Participants Class Award
November 2013 31st Uttar Pradesh Yoga Championship organized by UTTAR PRADESH YOGA ASSOCIATION at AADHYAAN SCHOOL Sharmishtha Santra Pragati Pandey Prakhar Sethi Sunidhi Sajwan Aishwarya Vatsa Saubhagya Pundir Alisha Gupta II V V VI IX X XI IVth Position IIIrd Position, Bronze Medal IVth Position Vth Position IIIrd Position , Bronze Medal IVth Position 3rd Position , Bronze Medal
November 2013 Inter School Lawn Tennis Tournament organized by DLWS, Greater Noida Yamini Rautela Shubham Vatsa VI IX 2nd Position Entered Semi Finals
November 2013 School Games Federation of India for National Selections – Yoga Sport at Eklavya Stadium , Agra Aishwarya Vats Sunishi Sajwan Saubhagya S Pundeer Khushboo Pandey Alisha Gupta Sreedarsh IX VI X XI XI VII All the students have been Selected by School Games Federation of India (National Selections)
October 2013 CBSE East Zone Skating Championship – 2013 organized by The DPSG INTERNATIONAL SCHOOL Dakshita Batra Shivaani Hari Swarnim Raj II IV IV 2 Silver Medals 1 Silver, 1 Bronze Medal 1 Bronze Medal
October 2013 CBSE East Zone Tennis Championship 2013-14 held at TAURIAN WORLD SCHOOL, Ranchi Yamini Rautela Navreeti Srivastava VI XI 3rd Position in girls U- 19 category. Navreeti was declared as Best Player in the U-19 Category
October 2013 Inter School Karate Championship-2013 organised by YOG BHARATI PUBLIC SCHOOL under the aegis of TENSHINKAN KARATE DE ASSOCIATION OF DELHI

Under X years

Pranshu Sharm Samarth Agarwa Vansh Bhardwaj Chaitanya Choudhary Yajat Pal III V III II V 1st Position 1st Position 2nd Position 2nd Position 3rd Position
September 2013 CBSE East Zone Swimming Championship- 2013 Organized by HEM SHEELA PUBLIC SCHOOL , Durgapur, West Bengal Yadu Hari Sahal Kunal Sharma Saket Kumar Singh XII VIII IV 1 Silver Medal (200 mtr 2 Bronze Medal (200mtr breast stroke)2 Silver Medal (V0 mtrs breast stroke)2 Silver Medal (X0 mtrs breast stroke)
August 2013 State Level Yoga Championship organized by DISTRICT , KRIDA BHARTI SANGTHAN Alisha Gupta Deepti PandeyPragati Pandey Aishwarya Vatsa Khushboo Pandey Prakhar Sethi Sunishi Sajwan XI VV IX XI V VI Gold Medal Gold MedalSilver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Bronze Medal
August 2013 5th District Yoga Championship Organised At SCHILLER INSTITUTE , RAJ NAGAR Sharmishtha Santra Deepti Pandey Sunishi Sajwan Aishwarya Vatsa Alisha GuptaAashi Goel Pragati Pandey Rishika Tyagi Manasvi Tyagi Raghav Tyagi Prakhar Sethi Kartik Shreedarsh Vanshika Paarth Jain Shivendra Pandey II V VI IX XII V VI X II V V VII 2 3 VII Gold Medal Gold Medal Gold Medal Gold Medal Gold MedalSilver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Silver Medal Bronze Medal Bronze Medal Bronze MedalOverall Championship Trophy
Oct 2013 Inter School Karate Championship-2013 organised by Yog Bharati Public School under the aegis of Tenshinkan Karate De Association of Delhi

Under 10 years

Pranshu Sharma Samarth Agarwal Vansh Bhardwaj Chaitanya Choudhary Yajat Pal III V III II V 1st Position 1st Position 2nd Position 2nd Position 3rd Position
Aug 2013 Inter School Independence Cup Karate Championship – 2013 Organized by CHILDREN VALLEY SCHOOL , PREET VIHAR Akheel Hazarika Anurag JainKrishna Bansal V V V Gold Medal in Below 45 Kg category Bronze Medal in below 40 Kg weight category Bronze Medal for Below 45 Kg Weight Category
April 2013 Yoga Competition Organizer: JKG INTERNATIONAL SCHOOL, INDIRAPURAM IN COLLABORATION WITH YUVA KHEL SANGAM Aashi Goel Vanshika Sharma Sharmishtha Santra Parth Jain Deepti Pandey Pragati Pandey Shubra Joshi Prakhar Sethi Khushi Saini Sunishi Sajwan Yamini Rautela Shivendra Pandey Sreedarsh Arushi Tyagi Shubhanshi Bhardwaj Alisha Gupta Khushboo Pandey Saubhagya Pundir Saumya Jain 2 2 2 3 5 5 4 5 6 6 6 7 7 10 10 11 11 10 11 Bronze Medal Silver Medal Gold Medal Bronze Medal Bronze Medal Silver Medal Gold Medal Bronze Medal Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Bronze Medal Silver Medal Silver Medal Bronze Medal Gold Medal Gold Medal Gold Medal Bronze Medal
Jan 2013 Inter-School Robo Games Championship-2013 Organizer: VISHWA BHARTI PUBLIC SCHOOL, NOIDA Arnab Banerjee Animesh Sen Gupta X X 3rd Prize
Jan 2013 Inter School Yoga Championship- 2013 Organizer: SWAMI VIVEKANAND LAW COLLEGE (HAPUR) 6-8 Yrs Girls Ashi Goel Sharmishtha Vanshika 6-8 Yrs Boys Parth Raghav Tyagi Raghav Banuni 8-10 Yrs Girls Pragati Pandey Deepti Pandey 8-10 Yrs Boys Karan Sinha 10-12 Yrs Girls Sunishi Khushi Yamini 10-12 Yrs Boys Sreedarsh Shivendra 12-14 Yrs Girls Aishwarya Vats Shubhangi Bhardwaj Arushi Tyagi 12-14 Yrs Boys Akhil Vishesh Aman 14-16 Yrs Girls Alisha Khushboo Pandey Manasvi Tyagi 14-16 Yrs Boys Saubhagya Singh Pundir Soumya Jain Aditya Nath BhattAishwaryaSreedarshKhushboo PandeySaubhagya Singh Pundir  

1 Gold 1 Silver 1 Bronze

1 BronzeGold 1 GoldSilver 1 Bronze1 Silver

Gold 1 Silver1 Silver 1 Bronze 1 Gold 1 Silver 1 Bronze

1 Bronze 1 Gold 1 Silver 1 Gold 1 Silver 1 GoldBronze 1 Silver 1 BronzeSilver 1 Silver 1 Bronze 1 Gold 1 Gold 1 Silver 1 SilverBronze 1 Bronze 1 BronzeGold1 Silver 1 SilverBronze 1 Silver 1 Bronze Champion of Champions (Jr.) Girls1 Gold Champion of Champions (Jr.) Boys1 Silver Champion of Champions (Sr.) Girls1 Bronze Champion of Champions (Sr.) Boys1 Gold 1 Silver 1 Bronze Champion of Champions (Jr.) Girls Champion of Champions (Jr.) Boys Champion of Champions (Sr.) Girls Champion of Champions (Sr.) Boys School Won the Overall Championship Trophy

Nov 2012 2nd Laxmi Inter School Open Roller Skating Cup 2012 Speed Skating Aarav Ranjan Dakshta Dakshita Batra Mehul Kumar Karan Malhotra Himnanshu Mathpal Madhav Bisht Kushank Jain Shivaani Hari Snehal Raj Swarnim Raj Akheel Hazarika Bhavana Radhika Kakkar Pratham Sharma Arnav Nimesh Kanish Chugh Prakhar Seth Avnees Kaul Milleve Srivastava Mukul Kumar Kunal Prakash Agrim Gupta P.Nur I I IV V IV V III VI III IV X X III IV VI III V VIII IV VIII V Bronze Gold Bronze Silver Silver Gold Gold Silver Bronze Gold Bronze Gold Gold Silver Silver Gold Gold Gold Gold Bronze Gold Gold Won the Championship Trophy
Apr 2012 Summer Open Skating Championship-2012 Senior Roller Skating Speed Skating Aarav Ranjan Arjun Singh Mehul Kumar Aashi Goel Tanya Singh Swarnim Raj Anshika Gupta Shivani Hari Kushank Jain Nilkansh Dubey Akheel Hazarika Sarthak Chahal Saransh Biswas Molik Rawat Aditya Aggarwal Arnav Ranjan Junior Roller Skating Pre-Nur Nur I I II III II III V IV IV VI I I I II 2nd Position [10 Silver Medal] 2 Gold 2 Gold 1 Silver, 1 Bronze 2 Gold 1 Bronze 2 Silver 1 Bronze 2 Silver 2 Gold 1 Bronze 2 Silver 2 Bronze 2 Gold 1 Silver 1 Silver 1 Silver Runners up Trophy
Feb 2012 Karate Belt Test Organizer: ST. MARY’S SCHOOL, SHALIMAR GARDEN Apoorv Banerjee Kunal Panchal Unnati Gupta Rishabh Tyagi Milind Luthra Shivang Bhardwaj Shrestha Gupta Aaryan Aggarwal Aarushi Rastogi Saumay Aggarwal Kushank Jain Ojhasvita Abhi Bhardwaj Ankit Gautam Keshav Manhas Naman Jaiswal Harsh Sinha Sachi Upadhyay Manan Prakash Singh Neelansh Dubey Anmol Rohatgi Pranav Kasana Yash Goel Aditi Singh Pratham Aggarwal Siddharth Gaur Utkarsh Singhal Akheel Hazarika Taksheel Saina Krishna Bansal Madhav Bisht Gaurang Garg Abhinav Kumar Virupaksh Dwivedi Shreyas Nagri Akshat Kaushik Aksh Datta Anit Mangal Kartik Bhatia Molik Agarwal Mohit Maheshwari Shristi Sharma Ashita Mehrotra Suhani Kansal Shreshtha Gupta 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 8 8 5 5 5 4 5 5 4 4 4 2 4 4 4 4 4 4 5 4 4 6 4 4 4 4 4 4 4 4 5 Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Orange Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt Yellow Belt
2012 Sub Junior Inter school yoga championship. School Yoga Championship Organizer: DPSG INTERNATIONAL SCHOOL, DASNA 1st Group Sharmistha Aashi Goel Raghav Tyagi Parth Jain 2nd Group Lavanya Deepti Karan Sinha Amritish Malla 3rd Group Khushi Saini Yamini Sridarsh Srivendra I II I IIIII IV III IIIV V VI VI Gold + Best performance Gold Gold + Best Performance GoldSilver + Best performance SilverOverall Championship Trophy

 


INTERSCHOOL ACHIEVEMENTS

“Academic/Literary”

S.No. Event/Organizer Participants Class Award
January 2014 The Bournvita Quiz Contest 2014 – Inter School Round at Ghaziabad Yash Khare Mukund Pareek VII VII II Runner up at City Level
January 2014 “Sawaal Dilli Ka” – an interschool Quiz organized by DELHI TOURISM and QUIZCRAFT Prasmit Biswas

Pragya Kanth

X

X

IVth Position in Zonal Semi Finals
December 2013 Solar Scholars 2013 organised at Manav Rachna International School Shivanshu Chaudhary Arish Mudra Rakshasay XI XI Qualified Among Top X
Dec 20I3 Access-20I3 organized by MODERN SCHOOL , BARAKHAMBA

Multimedia Presentation

(Sub – Junior Category)

Ishita Srivastava VIII

2nd Runner Up Prize in Finals

Dec 20I3 Shalom Fiesta organized by RAYAN INTERNATIONAL SCHOOL(School Received the Runner- Up Trophy)

Bay Show

 

 

Fun Games

 

 

Laugh A Mania

 

 

Hilarious Anchoring

 

Ragee Rai

 

 

Adiri Gautam

Kiara Welde

 

Priyansh Braroo

Soumya Bhat

 

Aarathy Variar

 

Nur

 

 

I

I

 

IV

 

 

IV

 

Ist Position under the Curly Hair Category

Ist Position

2nd Position

3rd Position

Dec20I3 Street Play Organized by CAMBRIDGE SCHOOL, INDIRAPURAM Under the Aegis of SAHODAYA SCHOOLS COMPLEX, GHAZIABAD CHAPTER Meenakshi MadaanRohan Kapur

Vishesh Sheoran

Parth Gulati

Vanccha Mehra

Abhishek Chaudhary

Arushi Chaudhary

Vaibhav Mishra

Rudraksh Tyagi

Tarush Bhandari

Siddhant Nair

XX

X

IX

X

IX

IX

X

IX

IX

X

Declared Best Performance
Nov 20I3 Inter school competition to have spelling skills – Spell- O- Philo Organized by ST THOMAS SCHOOL , INDIRAPURAM Faria Chaudhary

Rumella Jain

IX

IX

3rd Position

Received Cash Prize of Rs I500/- each

Trophies , Certificates

Nov20I3 Inter School Essay Writing Competition Organized by HT PACE IN ASSOCIATION WITH NATIONAL MUSEUM OF NATURAL HISTORY Mrigya Gupta VIII Won Encouragement PrizeUnder VI-VIII Category
Nov 20I3 Inter School Debate Competition (English Category) Organized by CH CHHABIL DASS PUBLIC SCHOOL Mrigya GuptaRaghav Goyal VIIIVIII 2nd Position
Oct 20I3 “MELANGE” Organized by SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL Roberto

 

 

Foyer- de Art

 

 

 

 

Parivartan – The Change

 

 

 

 

 

 

Power Pinnacle

 

Carbon Credits

 

 

 

 

 

Raag-E-Hind

 

Mayank Jha

Kabeer Singh

Sidharth

 

Pratham Gupta

S Sriram

Meenakshi Madaan

 

Mayank Chaturvedi

Iresh Chatterjee

Parkhi Sharma

Paras Chand

Rphan Kapoor

Utkarsh Kaushik

Varun

 

Arish Mudra Rakshasa

 

Chitransh Pandey

Rumella Jain

Deeksha

Paurvi Kaul

 

Dhwani Singhal

Navya Sharma

Navisha Saini

Sakshi Jain

Vartika

Rohan Saxena

Somyadeep

Naman Tyagi

Mayank Gupta

Carolyn Xavier

Sushmita Singh

 

VII

VII

VII

VIII

VIII

X

 

X

XII

XII

XI

XII

VIII

VI

 

XI

 

XI

IX

VII

VII

 

VII

VII

VIII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VI

VI

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

3rd Position

 

 

 

 

 

 

 

3rd Position

Ist Position

 

 

 

 

2nd position

Oct20I3 Aahaan -20I3 Organized by UTTAM SCHOOL FOR GIRLS

Photography Competition

 

 

Art Installation

 

 

 

 

Graffiti

 

 

 

 

Master Chef

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Poorva Chaudhary

Anamika Thakur

Himanshu Saini

Radhika Gupta

 

Chestha Mittal

AyushiSinghal

Mayank Sinha

Talat Razia

 

Yoganjali Gupta

Arpit Gupta

 

XII

XII

 

XI

XII

XII

IX

 

XI

XI

XI

XII

 

XII

XI

 

Best Indoor Photography Award

 

Ist Position

 

 

 

 

Ist Position

 

 

 

 

2nd Position

Oct20I3 Inter School Street Play Event 20I3 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATION AT ASN PUBLIC SCHOOL

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

XIXI

XII

XII

XII

XII

X

X

IX

X

X

X

X

 

3rd Position
Oct20I3 Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

Tejas KapahiMayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

XIIXII

X

XI

3rd Position
Oct 20I3 CREO- 20I3 Organized by NEHRU WORLD SCHOOL

Eco Tech Superstars

 

 

 

I Quiz

 

 

 

 

Photo story

 

 

 

Graffiti

 

 

Video Reportage

 

 

 

 

I Move I Create

 

Mrinal Jha

Isha Mangal

Shivanshu Choudhary

 

Prerna Khattar

Mukund Pareek

Gaurav Sharma

Yati Gaur

 

Cheshtha Mittal

Ayushi Singhal

Mayank Sinha

 

Devansh Chaudhary

Sudeep Sinha

 

Tushar Madan

Khushboo Pandey

Alisha Gupta

Soumi Chakraborty

 

Siddhant Nair

Shivi Shama

Somya Agarwal

Aastha Parimoo

XIXI

XI

VII

VII

XI

XI

 

XI

XI

XI

 

XII

XII

 

XI

XI

XI

XII

 

X

IX

IX

IX

Ist Position

Ist Runner Up

Ist Runner Up

2nd Position

Ist Position

2nd Position

 

Oct 2013 Winning Amidst Unknowns Organized by CH. CHHABIL DASS SCHOOL

Hindi Story Enactment

 

 

 

 

 

 

 

Fancy Dress

Kathak Dance (Duet)

Solo Singing

 

Rabnoor Kaur

Kiara Welde

Riya Upadyay

Navya Kaul

Aditya Srivastava

Anandita Bhatnagar

Medhavi Gupta

 

Ipsa Bandhopadyay

Lajoli Sharma

Dhanush P Nambiar

 

I

I

I

I

I

Nur

IV

 

IV

III

III

 

Ist Position

 

 

 

 

 

 

Ist Position

 

Consolation Prize

Aug 2013 Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

 

 

 

Samadhan

 

 

 

 

 

 

Strategic Planning

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Iresh Chatterjee

Arushi Gupta

 

Devansh Choudhary

Soumi Chakraborty

Paras Chand

Sudeep Sinha

 

Mayank Chaturvedi

Yati Gaur

Meenakshi Kasana

Parkhi Sharma

 

XII

XI

XII

XII

 

 

XII

XII

XII

XII

 

XII

XI

XII

XI

 

 

Ist Position

 

 

 

 

 

2nd Position

 

 

 

 

3rd Position

Aug 20I3 Father Agnel School

Contemporary Dance

 

 

 

 

 

 

 

Samuhik Kavita Abhinay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Little Chefs (Salad Decoration)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show & Tell

 

My Designer Paper Bag

 

Subhra Joshi

Prachi Singh

Rajnandani Pundeer

Srishti Sharma

Snigdha Sethi

Sneha Bhattacharya

 

Medhavi Saxena

Ipsa

Kanan Luthra

Devika Gautam

Suhani Pathak

Deepanshi

Manya Rastogi

Ananya Vats

Deepti Pandey

Pragati Pandey

Lavanya Akshay

Abahav

Shivam

Suhani Pandey

Aditya

Apoorva

 

Parth Jain

Daksh Thapa

Anushka Chaudhary

Ananya Prakash

Tanya singh

Mishti

Pranjali Gupta

Anhad Kaur

AnushkaJain

Anushka Srivastava

Divashree

 

Snehal Srivastava

Naisha Saroj

 

 

Vyushti Dutta Gupta

 

Addvika Ananti

IV

IV

V

V

IV

V

 

IV

V

IV

IV

V

IV

V

V

V

V

V

IV

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

III

III

III

III

III

II

II

II

III

III

III

 

 

III

II

 

Nur

 

KG

 

2nd Position

2nd Position

3rd Position

Ist Position

Won the Judges’ Choice Award

Aug 2013 Language Laureates Organized by G D GOENKAMAD AD

Teacher Incharge

Ms N Nuradha

Ms Anupam Malik

Naisha SarojAnanya Prakash

Akshat Seth

II

III

III

Ist Position

May 2013 RHAPSODY- 20I3 organized by GD GOENKA SCHOOL , EAST DELHI(Won the Overall Trophy for the School)

 

Teacher Incharge

Ms Patrali Mukherjee

Mr Rajeev

Dance Of SriLankaPragati Tikku

Kamakshi Agarwal

Moh Aggarwal

Aastha Agarwal

Akshita Garg

Aditi Bansal

Ashmita Kotnala

Gayatri Nair

Bhoomika Gupta

Adya Singh

Sakshi Sharma

[Dance Of Brazil

Shruti Gupta

Gargi Tyagi

Shubhi Sharma

Yashika Chaari

Muskaan Joshi

Ria Singh

Khyati Dahia

Sacchi Dixit

Sanya Arora

Anushka Sharma

Anjali Sareen

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

VI

 

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

VII

Ist Position

Ist Position

May 2013 “AAVISHKAAR-2013” Physics competition Competition Organizer: THE AIR FORCE SCHOOL , SUBROTO PARK Symposium Yoganjali Gupta Devansh ChaudharyPowerless Planes Kartikeya Vishnu Cishesh Vishesh Kapoor XII XII VIII VIII II PositionII Position
May 2013 EXPRESSIONS-2013 Organizer: BAL BAHRTI PUBLIC SCHOOL , BRIJ VIHAR Tan- O- Chain Anurag Jain Sanchit JainTalkOn Project (Sr) Aashi Jain Saakshay MehtaTalk On Project (Jr) Aman Raj Pathak Anit MangalFingerlicious Aakriti Singh Divya SinghKabaad Se Jugaad Anjali Sareen Pranjal Singh 5 410 94 58 87 8 II PositionI Position

II Position

II Position

III Position

Apr 2013 On –the- Spot Poster Making Competition titled Design a T-shirt…… for the environment Organizer: SETH ANANDRAM JAIPURIA SCHOOL IN COLLABORATION WITH EMBASSY OF SWITZERLAND Aditi Jain Sarthak Thakur Faria Chaudhary 7 8 9 II Position in Category IAmong Top Winners in Category II and III
Dec 2012 Annual inter school Extempore Debate Organizer : ROTARY CLUB OF DELHI GARDEN CITY AND KULACHI HANSRAJ MODEL PUBLIC SCHOOL Navya Gupta X Excellence Award in debating Debating
2012 Spell Vocab Challenger – 2012 Organizer: AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, PUSHP VIHAR, DELHI Rumella Jain VII Gold Medal
2012 USG Student’s Fest 2012 Organizer : UTTAM SCHOOL FOR GIRLS Graffiti Raktim Chakraborty Talat Razia Akshda Rawat Art Installation Himanshu Saini Sudeep Sinha Rangoli Making Mansi Rana Yoganjali Gupta Anjali Sirohi Nikita Bharti X XI XIXI XIXI XI XI X 1st Position1st Position

2nd Position

Limca Book of Records Quiz 2012 Nivedita TuliNavya Gupta XX 3rd Position3rd Position
Annual inter school Extempore DebateOrganizer – Rotary Club of Delhi Garden city and Kulachi Hansraj Model Public School Navya Gupta X Excellence Award in debating

“Co-Curricular”

Date Event/Organizer Participants Class Award
February 2014 Vasantotsava 2014 organised by AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL Tabla Jugalbandi

(Cat I VI- VIII)

Navisha Saini

Vidushi Saxena

Group Dance Competition (Cat II VIII- X)

Astha Parimoo

Vanshika Garg

Shubhi Sinha

Somya Agarwal

Ashima Sharma

Cheluvi

Aniesha Razdan

Shubhanshi Bhardwaj

Megha Sharma

Shinjinee Debnath

 

 

VIII

VIII

 

 

IX

IX

IX

IX

IX

X

X

X

X

X

3rd Position

 

 

 

1st Position

(Overall Trophy For School)

January 2014 Vishwa Bharti Public School organized 2nd Inter School Robo – Games Championship Statistics (Manual)

Siddharth

Mayank Jha

Path Finder (Autonomous) Harshit Pokhriyal

Garvit Aggarwal

 

VII

VII

 

IX

IX

3rd Position

 

3rd Position

Nov 2013 Theatre Festival – 2013 Organized by 3ThreeArts Club Inter School Theatre Competition Parkhi Sharma

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Siddhant Nair

Arushi Chaudhary

Ayushi Goel

Paras Chand

Meenakshi Madaan

Mayank Chaudhary

Rohan Kapur

Shivanshu

Gauransh

Parth

Himanshu Attri

 

Production Team

Vishesh

Hemant

Saurabh

Abhishek Singh

XII

XII

XII

X

IX

XI

XII

X

XII

X

IX

IX

IX

XII

 

 

X

X

X

X

Won the 1st Runner Up Award

Oct

2013

Wizards of Biz Organized by SALWAN PUBLIC SCHOOL

Musical Ostentus

(Mentor Teacher: Ms. Ruchi Jain Ms. Rekha Majumdar and Mr. Manoj)

Tejas Kapahi

Mayank Chaturvedi

Siddhant Nair

Parkhi Sharma

12

12

10

11

3rd Position

Oct

2013

Inter School Street Play Event 2013 under the Aegis of INDUS QUALITY FOUNDATIONAT ASN PUBLIC SCHOOL(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh and Mr. Devashish Tandon)

Parkhi Sharma

Ayushi Goel

Paras Chand

Tejas Kapahi

Iresh Chatterjee

Mayank Chaturvedi

Rphan Kapoor

Meenakshi Madaan

Utkarsh Vardhan

Vaibhav Mishra

Siddhant Nair

Vishesh Sheoran

11

11

12

12

12

12

10

10

9

10

10

10

10

3rd Position
Aug 2013

Let’s Talk Business Organized by DELHI PUBLIC SCHOOL , FARIDABAD

Necessity is the Mother of invention

(Mentor Teacher: Ms. Poonam Singh)

Samadhan

(Mentor Teacher: Ms Archana Srivastava and

Ms Neha Mittal)

 

 

Strategic Planning

(Mentor Teacher: Ms pooja Malik)